Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Je beh naboso pre človeka lepší ako klasický beh?

Mirka

Je krásne cítiť pôdu pod nohami, štekliacu trávu či horúci piesok na pláži. Tí, čo behajú naboso alebo v minimalistických topánkach, vedia, o čom je reč. Ten neuveriteľný pocit slobody je jednoducho na nezaplatenie.

Je beh naboso pre človeka lepší ako klasický beh?
31. JUL 2014

Beh naboso je v zahraničí veľmi populárny. Takmer pravidelne stretnete nadšencov behu v minimalistických topánkach. Nájdete ich aj u nás. Hoci ich je podstatne menej, o to viac sú do behu naboso zapálení.

Prečo je beh naboso lepší?

Hoci sa odborníci ani v tomto smere jednoznačne nezhodujú, či je barefoot lepší ako beh v bežeckých topánkach, viaceré štúdie preukázali, že je to naozaj tak. Tú sú hlavné dôvody, prečo je beh naboso prospešnejší:

  • prináša väčší pocit slobody a motivácie
  • zlepšuje držania tela (je nutné našľapovať na prednú časť chodidla a nie na pätu), z toho vyplýva aj prirodzenejšia chôdza
  • znižuje riziko zranenia (človek dáva väčší pozor na to, akým spôsobom a ako rýchlo na zem došľapuje)
  • je menej únavný
  • možno mu pripísať vyššiu efektívnosť, teda človek dokáže bežať dlhšie a rýchlejšie
  • pri behu naboso človek viac počúva svoje telo, ľahšie rešpektuje svoje limity
  • posilňuje šľachy, väzivá a svaly v oblasti nôh, ktoré sa pri behu v bežeckej obuvi oslabujú
  • zlepšuje celkovú rovnováhu, keďže beh naboso je pre človeka prirodzený

Existujú aj riziká

Problémom môže byť terén, v ktorom sa môžu nachádzať nebezpečné predmety, ako napríklad sklo či ostré kamienky. Preto ak to s behom naboso myslíte naozaj vážne, investujte do kvalitných minimalistických topánok. Ďalším problémom pri behu naboso môže byť to, že pre niekoho je náročné, osvojiť si techniku behu. Ide hlavne o tých, ktorí sa venovali klasickému behu a sú zvyknutí došľapovať na pätu.

Odporúčame prečítať: Objavte aj vy čaro behu naboso!

 

Základom sú minimalistické topánky

Po väčšine povrchov nie je možné behať úplne naboso. Preto sa pri behu naboso využívajú tzv. minimalistické topánky. Ide o obuv, ktorá je vyrobená tak, aby človek cítil povrch, po ktorom behá, ale zároveň ochraňuje chodidlo pred nástrahami terénu. S klasickými bežeckými topánkami majú len veľmi málo spoločného.

Odporúčame prečítať: Kedy je potrebné zaradiť do behu šprinty

Ako začať?

Beh naboso nie je vhodný pre každého. Určite by sa mu mali vyhýbať ľudia, ktorí trpia artritídou alebo poruchami imunitného systému. Nie je vhodný ani pre cukrovkárov. Skôr ako začnete, zistite si o behu naboso čo najviac. Len kvalitné informácie sú zárukou toho, že budete môcť z barefootu čerpať maximum výhod. Potom to jednoducho skúste na veľmi krátke vzdialenosti a po nenáročnom teréne. Postupne môžete vzdialenosti zvyšovať.

Zdroj video: youtube.com
Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (Ambro)

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Je beh naboso pre človeka lepší ako klasický beh?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

5oM
5oM
 10.5.2018 8:42

Venujem sa behaniu na boso uz štvrtý rok, jedine čo môžem doporučiť je žiadna obuv, ani minimalistická. Akýkoľvek typ obuvi je prekážkou v držaní správnej techniky pokladania chodidla na zem. Prsty sa musia rozťahovať a nášlap aj odraz ide špičkou. Najčastejšie zranenie s ktorým som sa osobne stretol je zápal achilovky, keďže na začiatku achilovka nieje zvyknutá na takú záťaž. Na začiatku odporúčam hladký terén, napríklad chodník, čo je síce menej prirodzené ako beh po tráve, ale rovná plocha nenamáha toľko kotníkový kĺb do strán a umožňuje osvojiť si techniku nášlapu a odrazu cez špičku. Neskôr keď sme si osvojili techniku a chodidlo, achilovka a lýtko si zvykli, tak prejsť do členitého terénu, kde si techniku zdokonalíme a spevníme kotníkový kĺb. Týmto postupom sa vyhneme vyvrtniu členka.