Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Jedálniček bežca: Čo jesť pred, počas a po behu?

Redakcia

Ak beháte, stravovanie je veľmi dôležité. Správna výživa môže výrazne ovplyvniť vašu výkonnosť, zotavenie a celkové zdravie. Poradíme, ako na to!

Jedálniček bežca: Čo jesť pred, počas a po behu?
Zdroj: AdobeStock
28. JUN 2024

Pred behom

Stavte na sacharidy

Aby ste mali energiu, konzumujte ľahko stráviteľné sacharidy. Napríklad banán, toast s medom alebo ovsenú kašu, najlepšie 1-2 hodiny pred behom. Dôvod je jednoduchý. Tieto potraviny vám poskytnú energiu pre kvalitný výkon. Nezabudnite piť dostatok vody, aby ste predišli dehydratácii. Ak sa chystáte na dlhší beh, doprajte si aj elektrolytický alebo izotonický nápoj.

bezecka vyzva 2024

Počas behu

Postačí voda

Ak máte v pláne kratší beh, jesť nepotrebujete, stačí piť vodu. Ak však máte v pláne beh dlhší ako hodinu, potrebujete doplniť energiu. Skúste gélové energetické doplnky, ovocie (ako napríklad sušené marhule) alebo malý kúsok energetickej tyčinky. Pite vodu alebo športové nápoje, aby ste doplnili elektrolyty.

Po behu

Doplňte zásoby

Je dôležité, aby ste doplnili glykogénové zásoby a podporili regeneráciu svalov. Skúste kombináciu sacharidov a bielkovín. V praxi to znamená napríklad banán s arašidovým maslom, smoothie s ovocím a jogurtom alebo celozrnné pečivo s tuniakom. Pokračujte v pití vody alebo športových nápojov, aby ste telu dodali stratené tekutiny.

Viac o strave bežcov si môžete prečítať tu: Ako by mal vyzerať ideálny jedálniček bežca?

Dôležitý je každodenný jedálniček

Ak beháte, základom je vyvážená strava. Dbajte na plnohodnotný jedálniček, bohatý na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty, bielkoviny (ako sú ryby, mäso, strukoviny, orechy) a zdravé tuky (ako je olivový olej, avokádo). Jedzte pravidelne počas dňa, pomôže vám to udržať stabilnú hladinu energie.

Tieto jednoduché zásady vám dokážu zlepšiť výkon a pohodlie pri behu, vďaka čomu môžete dosahovať lepšie výsledky a mať z behania väčšiu radosť!

Pridajte sa k nám do Supershape Bežeckej výzvy, kde vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!

bezecka vyzva


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Jedálniček bežca: Čo jesť pred, počas a po behu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.