Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Kardio cvičenie: Kedy a ako cvičiť, aby bolo efektívne?

Advertoriál

Kardio cvičenie je druh aeróbnej aktivity, pri ktorej dostávajú zabrať najmä pľúca a nenamáhate svaly tak, ako pri posilňovaní. Ak ale chcete zhodiť zopár kíl, len s kardio cvičením to nezvládnete. Ako na kardio, aby bolo efektívne?

Kardio cvičenie: Kedy a ako cvičiť, aby bolo efektívne?
Zdroj: PR, Seocentrum, Shutterstock
27. SEP 2021

Chcete schudnúť, formovať postavu alebo sa len udržať v kondícii? V každom prípade by ste mali cvičenie kombinovať, teda aeróbne cvičenie s posilňovaním. V prípade kardio cvičenia máte na výber veľa možností od behu, chôdze až po aerobik alebo plávanie. Dôležité je vybrať si tú aktivitu, ktorá vás bude baviť a vydržíte pri nej dlhšiu dobu. Práve pri kardio cvičení totiž dochádza k spaľovaniu tukov, je ale dôležité vykonávať ho správne. Zájsť si pár krát na bežecký pás vám postavu nevyformuje.

Nájdite si svoju frekvenciu

Keď si zvolíte obľúbené kardio cvičenie, dôležité je nájsť si správnu frekvenciu cvičenia – takú, ktorá vám vyhovuje a udržíte ju aspoň 30 minút. To, že ste našli svoju frekvenciu, resp, že sa nachádzate v aeróbnom pásme, poznáte napríklad podľa sporttesterov, ktoré vám na základe vložených údajov, ako je vaša hmotnosť, výška či vek, spočítajú, kedy ste v tom správnom pásme.

Odhadnete to ale aj pocitovo. Nemali by ste sa cítiť príliš zaťažený a vyčerpaný. Pomôckou môže byť napríklad aj to, že síce ste zadýchaný, ale stále dokážete vysloviť vetu alebo súvislo sa rozprávať s partnerom, ktorý s vami cvičí.

Zaraďte kardio do plánov aspoň dvakrát týždenne

Aby bolo kardio cvičenie naozaj účinné, mali byste ho do svojho cvičebného plánu zahrnúť aspoň 2-4-krát do týždňa. Dĺžka cvičenia je ideálna 45 minút až hodinu, no ak ste doteraz necvičili a nemáte vybudovanú kondičku, pokojne začnite na polhodine a postupne pridávajte.

Kardio cvičenie v posilňovni

Jeseň a zima veľmi nelákajú k výbehu v studenom a sychravom počasí. V posilňovni je ale kardio rovnako efektívne. Využite k cvičeniu nielen bežecký pás, rotoped, bicykel, schody, veslovací trenažér alebo stepper.

Ak chcete svoju rutinu trochu osviežiť alebo sa vám len nechce cvičiť samým, skúste skupinové lekcie. Tie sú skvelé aj pre začiatočníkov, nemusíte sa preto vôbec hanbiť, ak vaša fyzička nie je dokonalá. Stačí si vybrať správnu skupinu a nechať sa viesť energiou celej skupiny.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kardio cvičenie: Kedy a ako cvičiť, aby bolo efektívne?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.