TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Nahradia bežky zimné behanie?

Keď vonku svieti slniečko a je príjemných dvadsať stupňov, behať sa chodí jedna radosť. No tých, čo to s behom myslia skutočne vážne, by nemali odradiť ani mínusové teploty a sneh. Ten dokonca možno využiť, a zimný beh vymeniť za bežkovanie. Ale len do určitej miery.

Nahradia bežky zimné behanie?
Zdroj: Stux/Pixabay.com, CC0
16. JAN 2018

Bežkovanie vám môže priniesť jedinečný zážitok z pohybu, ktorý je podobný behu, no predsa iný. Navyše vás privedie na očarujúce miesta a ukáže vám krásne výhľady. Toto sú prínosy bežkovania pre vašu dušu.

Aký osoh má pre vaše telo? Okrem toho, že bežkovanie šetrí kĺby, zapájate pri ňom takmer všetky hlavné svalové skupiny. Na rozdiel od behu, pri bežkovaní výrazne zapájate aj hornú polovicu tela. Výraznejšie zaťažujete obehový systém a vaše telo spotrebuje omnoho viac kyslíku. Patrí teda k najlepším spôsobom rozvoja kondície, sily, vytrvalosti, koordinácie a rovnováhy.

Striedajte beh s bežkami

Ak však plánujete v zime beh zavesiť na klinec a úplne ho nahradiť bežkami, môžete byť nepríjemne prekvapení po návrate do bežeckých tenisiek. Bežkovanie je skvelým doplnkom bežeckého tréningu. No v prípade, že behať cez zimu prestanete a budete iba bežkovať, môže sa zhoršiť vaša bežecká úroveň.

Ak ste aktívny bežec, ktorý si chce udržať svoju kondíciu, no zároveň vyskúšať novú aktivitu v podobe bežkovania, najlepšie urobíte, ak budete obe aktivity pravidelne striedať. Taktiež sa odporúča po každom bežkovaní minimálne 10-minútový výklus. Čo sa týka techniky bežkovania, pre bežcov je najvhodnejší klasický štýl, nakoľko sa pri tomto štýle zapájajú podobné svalové skupiny ako pri behu (pohyb trupu a paží je iba vpred rovnako ako pri behu) a nie do strán ako pri ostatných štýloch.

Tipy na bežkárske trate

Pezinská Baba

Ide o jediný areál, kde si v prípade, že to počasie dovolí, môžete vychutnať bežkovanie v blízkosti hlavného mesta. Nájdete tu 2 km, 3 km a 5 km udržiavané trate.

Beskydsko - Javornícka magistrála

Vedie z Makova až na Husárik (Čadca), s tým že hlavná trasa má okolo 50 km, no môžete si zvoliť aj niektorú z kratších, čiastkových pripájacích trás.

Kremnica – Skalka

Nadmorská výška viac ako 800 m, v ktorej sa nachádza, by mala byť viac-menej záruka vhodných podmienok na bežkovanie. Ak sú podmienky priaznivé, ponúka až 70 km upravovaných tratí dostupných zo Skalky, Králikov, či Krahúl.

Štrbské pleso

Nachádza sa tu 8 okruhov v dĺžke od 1,4 km do 5 km, ktoré sú pravidelne upravované a tie do 2,5 km aj umelo zasnežované, takže ich možno využívať počas celej sezóny bez ohľadu na počasie. Okrem toho tu nájdete aj 2 turistické okruhy okolo jazera.

Donovaly

Nájdete tu trasy ľahkej až strednej náročnosti od 2,8 km po 14 km. Všetky trasy sú upravované a väčšina aj značená.


Autor článku

Silvia Hadekova

Silvia Hadeková

Som inštruktorka skupinových cvičení a autorka stránky o zdravom životnom štýle - Eat.Train.Love. Venujem sa hlavne funkčným tréningom zameraným na prácu s vlastnou váhou, intervalovým cvičeniam (HIIT) a DeepWorku. Mojím cieľom je, aby sa ľudia po mojej hodine cítili nabití pozitívnou fyzickou aj psychickou energiou.

http://silviahadekova.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nahradia bežky zimné behanie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.