Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

Týždenný plán - NO STRESS

Oplatí sa behať aj na páse?

Beh na páse predstavuje pre veľa bežcov jedinú možnosť, ako si udržiavať bežeckú kondíciu v období, keď je vonku zima, a tma skôr, ako sa vôbec dostanú z práce. Nie každý totiž chce alebo môže behať cez deň a beh po tme, či v snehu pre mnohých lákavý nie je.  

Oplatí sa behať aj na páse?
Zdroj: https://pxhere.com/en/photo/856619, CC0
19. JAN 2018

Na páse sa dá behať kedykoľvek a bez ohľadu na počasie. Toto je bez debaty jeho obrovská výhoda. Aké sú ďalšie?

Nehrozí vám žiadny protivietor, ani sa nemusíte báť toho, že zmoknete. Bežecký pás nemá žiadne nerovnosti, takže riziko zranenia je minimálne. Pre niekoho super, pre iného nuda. A práve tá mnohých od behu na páse odrádza.

Rovnako ako na stacionárnom bicykli, aj tu makáte, makáte, no scenéria sa nemení. To však neznamená, že behom na páse nemôžete schudnúť, alebo si vybudovať kondíciu.

Behajte aj do kopca

Na bežeckom páse môžete behať rovnako ako vonku, či už máte v pláne vytrvalostný alebo intervalový tréning, alebo beh do kopca. Toto všetko si viete na páse nastaviť. Keď už sme pri nastavení, aby bol váš beh čo najprirodzenejší, nastavte si vždy sklon. Aspoň minimálny. Aj vtedy, keď máte v pláne rovinky.

Pre niektorých bežcov je beh na páse nepredstaviteľný, iným zasa nerobí najmenší problém. Aj zarytí fanúšikovia behania na páse mi však dajú určite za pravdu, že dlhý beh v pomalšom tempe si lepšie užijú v prírode. Vonku čas aj kilometre ubiehajú jednoduchšie a rýchlejšie. Preto sa zamerajte radšej na kratšie a rýchlejšie behy, behy do kopca a intervalové behy. Ak chcete chudnúť, či budovať kondíciu, je to aj tak lepšia voľba ako vytrvalostný beh.

Intervalový beh môže vyzerať tak, že napríklad 30 sekúnd bežíte vo veľmi rýchlom tempe a 60 sekúnd si dáte výklus. Toto opakujete minimálne 7-8 krát.

Rozdiel je v povrchu a vzduchu

Či už ste mestský bežec, alebo volíte lesný, či horský terén, povrch, po ktorom beháte, je v porovnaní s bežeckým pásom pevnejší. Pás má povrch pružnejší, a preto pri behaní na páse zaťažíte určité úpony, šľachy, ale aj svaly viac ako behom na pevnom podklade.

Prechod z pevného povrchu na bežecký pás najviac pocítia vaše achilovky, holene, priehlavky a veľmi pravdepodobne aj medzirebrové svaly. Nezabúdajte preto na správnu rozcvičku a na začiatok zvoľte radšej kratšiu vzdialenosť a miernejšie tempo oproti tomu, ako zvyknete bežne behávať vonku. Ako rozcvička sa odporúča niekoľko minút na eliptickom trenažéri či bicykli.

Kto je zvyknutý behať v exteriéri, bude sa pravdepodobne vnútri viac a rýchlejšie potiť. Dôvodom je teplejší a často aj suchší vzduch. Pripravte si preto uterák alebo „potítko“ a fľašu s vodou, ktorú konečne nemusíte držať v ruke, alebo ju mať pripevnenú niekde na tele, no môžete si ju položiť na bežiaci pás.


Autor článku

Silvia Hadekova

Silvia Hadeková

Som inštruktorka skupinových cvičení a autorka stránky o zdravom životnom štýle - Eat.Train.Love. Venujem sa hlavne funkčným tréningom zameraným na prácu s vlastnou váhou, intervalovým cvičeniam (HIIT) a DeepWorku. Mojím cieľom je, aby sa ľudia po mojej hodine cítili nabití pozitívnou fyzickou aj psychickou energiou.

http://silviahadekova.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Oplatí sa behať aj na páse?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.