Skúsili ste už behanie v lese?
Ak máte v pláne začať s behom a môžete si vybrať medzi behaním po lesných cestách alebo po asfaltových cestách, určite voľte prvú možnosť. Behanie po lese prináša množstvo pozitív.
Keďže vzduch v lese obsahuje veľa biologicky aktívnych látok, má veľmi pozitívny vplyv na ľudské telo:
- Zvyšuje fyzickú a aj duševnú výkonnosť.
- Zvyšuje odolnosť organizmu proti toxínom.
- Zvyšuje obsah hemoglobínu v krvi.
- Zlepšuje pľúcnu ventiláciu.
- Zlepšuje koordináciu pohybov.
- Zlepšuje činnosť kardiovaskulárneho systému.
- Rozvíja silu nôh a núti telo zapájať aj iné svalové skupiny.
Prečo skúsiť horský beh
Trail running vám poskytne uvoľnenie od každodenného stresu a viete sa vďaka nemu dostať k rôznym zážitkom. Hoci tento štýl behu môže byť dosť náročný aj po fyzickej stránke, v krásnom prostredí na túto záťaž viete zabudnúť. Určite nemáte problém dostať sa na blízke pole, do lesa alebo na lúku. Všade sa dajú nájsť pekné cestičky, vedúce krajinou mimo asfaltu a betónu.
Ďalším špecifikom trailového behu je neustále sa meniaci charakter bežeckej trasy. Pri jednom behu môže byť cesta kamenistá, úzka, rozbahnená, klesajúca, stúpajúca, neviditeľná alebo aj úplne rovná a jasná. Pri tomto type behu musíte zabudnúť na rýchle behanie, pretože sa pri ňom musíte maximálne sústrediť, ak si nechcete ublížiť.
Je potrebné sa naučiť novú techniku behu - zmeniť štýl, krok a dopad. Zo začiatku by ste určite mali zabudnúť na ubehnuté kilometre a sledovať iba čas. O pár mesiacov bude totiž tá istá trať pokrytá listami zo stromov, snehom a teda úplne iná. Horský beh vám pomôže zmeniť váš bežecký stereotyp a prinesie vám vždy zaujímavé osvieženie.
Ako sa správne pripraviť na horský beh
V súčasnej dobe je už ponuka a kvalita na veľmi dobrej úrovni. Dôležitá je najmä dobre zvolená bežecká obuv. Dnes je možné vybrať si zo širokej ponuky bežeckých topánok vhodných do najrôznejších podmienok. Rozdiely existujú predovšetkým v úprave podrážky a tlmení. Ak bežíte dlhú trasu je vhodné mať poruke teleskopické paličky a ich použitím šetriť kĺby. Pre beh v noci, čo na diaľkových behoch vôbec nie je neobvyklé, sa hodí čelovka. Samozrejmosťou by mala byť dostatočná zásoba tekutín a aj niečo malé k zahryznutiu.
Zdroj titulnej fotky: David Marcu, CC0