Skúste si tento rok na jarné prechádzky pribaliť palice
Nebaví vás behanie a rovnako veľmi nemusíte ani skupinové cvičenia vo fitnescentrách? Máme pre vás dobrú správu, na scéne je „nový“ hráč.
Vo svete ho poznajú takmer 100 rokov a aj u nás sa stáva čoraz populárnejším najmä u nešportovcov. Komunita na Slovensku dokonca patrí k svetovej elite tohto športu... Reč je o nordic walkingu.
Nordic walking nie je len šport, ktorý pomáha pri získaní kondície a lepšej postavy, ale je často využívaný aj pri rehabilitácii po úrazoch či niektorých ochoreniach. Jeho veľkou výhodou je nezávislosť od počasia a nenáročnosť na náradie. Cvičiť môžete počas celého roka, či už v zime na snehu alebo v lete v meste, vďaka čomu ešte viac podporujete svoju imunitu. Dokonca poznáme hneď niekoľko druhov tohto športu, a to aqua nordic walking, zimný nordic walking, plážový nordic walking, aerobik nordic walking a pre tých zdatnejších je tu nordic running, teda beh s palicami.
Nordic walking môže praktizovať každý bez ohľadu na vek, výkonnosť či zdravotnú kondíciu.Jediné, čo potrebujete, sú pohodlné topánky, špeciálne nordic walkingové palice (mnohí si myslia, že im stačia tie lyžiarske, ale POZOR, používaním nesprávnych palíc si môžete privodiť aj zranenie) a samozrejme motiváciu. Vďaka svojej nenáročnosti sa do neho pustia aj tí, ktorí zatiaľ nenabrali chuť do klasického behania, ktoré je fyzicky ťažšie. Bonusom navyše je väčší kontakt s prírodou naokolo.
Nordic walking áno, ale ako....
Základom nordic walking-u je skrížený pohyb, čiže ruky sa pohybujú opačne ako nohy. Techniku severskej chôdze si veľmi rýchlo osvojíte, stačí, ak budete dodržiavať nasledujúcich päť pravidiel a čo nevidieť z vás budú naozajstní profíci:
- Ruky a kolená majte mierne ohnuté. Dôležité je uvedomiť si, že horné končatiny sa hýbu v presne opačnom smere ako tie dolné. Napríklad pravá noha robí krok vpred a zároveň ľavá ruka zapichuje palicu pred sebou.
- Pamätajte, že by ste mali pohybovať predovšetkým ramenami a NIE lakťami. Tie by mali zostať prakticky nehybné. Zároveň neprepínajte kolená.
- Vystretý chrbát je základ. Telo by ste nemali mať ani napäté, ani úplne uvoľnené.
- Pri výbere správnych nordic walkingových palíc je potrebné zohľadniť vašu vlastnú výšku. Keď už držíte palice v rukách, dbajte na to, aby bol dodržaný približne pravý uhol pri ohybe lakťa.
- Pri každom športe je dôležité dýchanie a nordic walking nie je výnimkou – pravidelne sa nadychujte nosom a vydychujte ústami.
Keď ste sa naučili správnu techniku chôdze, môžete začať smelo trénovať. Na začiatok sa odporúča 10 až 15 minúť jeden až dvakrát týždenne. Takto postupne zvyšujte dĺžku a intenzitu tréningu.
Možno sa to nezdá, ale pri správnej technike nordic walkingu zapájate viac 90 % svalov. Pracuje svalstvo vašich nôh, ale aj chrbta a hrude, ktoré do činnosti uvádza intenzívny pohyb rúk. Pri severskej chôdzi spaľujete až o 46 % viac kalórií ako pri tej bežnej. Je však dôležité praktizovať tento, a aj každý iný, šport správne, aby ste predišli zraneniam. Ak cítite pri pohybe bolesť alebo pnutie a tlak vo svaloch alebo kĺboch, môže to byť znakom, že niečo nie je v poriadku. Zájdite preto za odborníkom, ktorý vám môže odporučiť správnu bandáž alebo ortézu FUTURO™ a vy sa nemusíte svojej obľúbenej aktivity vzdať.
Bandáže a ortézy FUTURO™ pomáhajú chrániť tie časti tela, ktoré sú najčastejšie predmetom úrazov. Znižujú preťaženie, absorbujú nárazy, stabilizujú kĺby a zabraňujú nebezpečným posunom. Navyše môžu zlepšiť krvný obeh a zvýšiť teplotu danej časti tela. Pohodlne sanasadzujú aj snímajú a tiež sa pohodlne nosia pod oblečením. Majú vysokú pružnosť a poskytujú dokonalú stabilitu a znižujú bolesť pri pohybe.