Športovci, ktorí boli bosí
Sú športy, kde byť bosí je samozrejmé. Ale pri väčšine je bežné mať na nohách tenisky, topánky, cvičky... Nie všetci ich však potrebujú.
O barefoot runningu, alebo behaní naboso, kolujú mnohé legendy, faktom však je, že keď sa do tejto oblasti pustia vedci, zdravotné benefity bosého behu potvrdia. No nejde len o beh. Naboso sa dá existovať takmer v každom športe. Veď sa pozrite.
Bosá turistika sa u nás ešte veľmi neudomácnila, no vo svete sa usporadúvajú aj bosé tracky, kde sa po horách chodí zásadne naboso. Rekordérky sú sestry Lucy a Susan Letcherové, ktoré sa vybrali na Apalačský trail. Dve tretiny z tejto 3500 kilometrov dlhej trasy prešli bez obuvi.
Z novembra 2010 pochádza rekord v bosej chôdzi, zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov. V Indii (Mahabubnagare) vtedy pešo spolu išlo 2500 bosích ľudí.
Zápasníci zväčša používajú na nohách špeciálnu zápasnícku obuv. No jeden z tých mimoriadne známych bol zápasník z Fidži, Jimmy "Superfly" Snuka. Zápasil bosí.
Futbal naboso? Aj to sa dá. Konkrétne výkopy v americkom futbale. Tony Franklin a Rich Karlis pri nich uprednostňovali byť bosí. Jedna zo športových teórií tvrdí, že bosí hráč má lepšiu kontrolu nad silou a trajektóriou odkopnutej lopty.
A dostávame sa k bosému behu. Legendou je Etiópčan Abebe Bikila (na snímke). Vyhral maratón na Olympiáde v Ríme, v roku 1960. Traduje sa, že na štarte si ho všimli výborní maratónci, Jeff Julian, Barry Magee a Ray Puckett. Puckett vraj poznamenal, že ten bosí chlapík vedľa nich je určite jeden z tých, ktorého porazia. Skončili za ním.
Inak rekord v najdlhšom behu naboso drží Todd Ragsdale z Oregonu. Ubehol bez obuvi 164 kilometrov.
A ešte jedna zaujímavá informácia - behať naboso sa dá aj na ľade. Rekord v behu na 100 metrov na ľade naboso drží Holanďan Nico Surings s časom 17,35 sekundy.
Zdroj titulnej fotky: Liji Jinaraj, CC2.0