Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom.

Strečing pred behom

Mirka

Pred tréningom je vhodné dať si 10-minútový rozklus, 5-minútový dynamický strečing a bežeckú abecedu.

Strečing pred behom
28. APR 2015

Vynechávanie strečingu je spojené s vyšším rizikom zranenia svalov, kĺbov a šliach, ale aj nižším výkonom, zhoršenou koordináciou či pomalšou regeneráciou. Patríte k tým, ktorí strečing ignorujú? Ani bežkyňa Simona Gonová ho vždy nepovažovala za dôležitý. No časom zistila, že strečing má vplyv na výkon a zlepšuje techniku. „Ak si strečing nedám, napríklad keď nestíham, tak trvá oveľa dlhšie, kým sa rozhýbem. Cítim, že mám ťažké telo. Strečing je veľmi dôležitý. Telo vám to vráti, ak si ho nedoprajete. Človek sa často neposúva vpred práve kvôli ignorovaniu strečingu. Čo sa týka mňa, tak ak nestíham a mám na pláne 8 km beh, tak ho radšej skrátim na 6 km a dám si strečing,“ hovorí zo skúseností bežkyňa.

Strečing pred behom

Pred behom je potrebné venovať sa minimálne 5 minút dynamickému strečingu, ktorý nasleduje po 10-minútovom rozklusaní. „Pri strečingu je dôležité rozhýbať celé telo a hlavne sa zamerať na tie partie, ktoré budeme najviac používať. Na začiatku je nevyhnutné, aby bol strečing dynamický, teda žiadne 10-20 sekundové zotrvávanie v pozíciách, ako to je pri statickom strečingu. Je to potrebné preto, aby sa telo príliš neuvoľnilo. Ak by sme ho pred behom naťahovali formou statického strečingu, tak by telo začalo s regeneráciou a nie prípravou na fyzickú aktivitu,“ vysvetľuje trénerka. Po dynamickom strečingu by mala nasledovať bežecká abeceda. Je to v podstate typ strečingu, ktorý slúži na zlepšenie techniky a aj dokonalé  rozhýbanie. V prípade, že máte pred sebou bežecké preteky, je vhodné absolvovať po úvodnom rozohriatí a rozcvičke rovinky, čiže zabehnúť si niekoľkokrát 50-100 metrový úsek v intenzite 80-90 percent maximálnej pulzovej frekvencie.

Neviete, ako sa pred behom rozcvičiť? Skúste to podľa bežkyne Simony Gonovej

Nezabúdajte pri každom tréningu na dostatočné doplnenie tekutín. O pitný režim našich bežkýň sa stará pramenitá voda Rajec. 

Odporúčame prečítať: Ako začať behať: Praktické tipy a rady pre začiatočníkov

Zdroj foto: adidas


Anketa

Čo vás o behu najviac zaujíma?

Aby sme vám prinášali práve tie informácie, ktoré vás zaujímajú, robíme prieskum, aké články vás najviac zaujímajú?

Technika behu
Strava pri behu
Typy bežeckých tréningov
Skúseností ľudí a trénerov
Tipy na bežecké podujatia a preteky

Celkom hlasovalo: 219

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Strečing pred behom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.