Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Trénerka Bežeckej výzvy Petra Pukalovičová: Beh tvaruje osobnosť a robí nás odolnejšími

Barbora Volná

Skúsená bežkyňa a hlavná trénerka „Petriska“ nám úprimne porozprávala o tom, preč s behom začala, prečo pokračuje, napreduje a najmä – prečo bez behu nevie žiť. Naša Supershape Bežecká výzva je za dverami, štartujeme 26.6.! Rozhovor s Petrou vás presvedčí, prečo by ste behu rozhodne mali dať šancu aj vy!

Petra Pukalovičová
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
21. JUN 2023

Petra, ako si sa dostala k behu? Už behávaš viac ako dekádu – keby si mala porovnať svoje začiatky a dnešok?

Dôvodom, prečo som začala behať bola psychohygiena. Popri práci v reklamnej agentúre som si často potrebovala vyvetrať hlavu, jednoducho nemyslieť na nič. Beh je na to úplne ideálny – nemusíš sa sústrediť na nič, ideš iba pravá – ľavá noha. (smiech) A to bolo presne to, čo som potrebovala! V začiatkoch bol pre mňa beh naozaj len o odreagovaní a nebrala som ho úplne vážne. To sa však časom zmenilo a teraz beh beriem úplne vážne! (smiech) Aby som to vysvetlila – beh sa postupne stával čoraz väčšou súčasťou môjho života – najskôr voľnočasového, neskôr aj pracovného. 

Beh mi pomohol prekonať v živote veľa ťažkých situácií. Tiež ma robí odolnejšou, učí ma trpezlivosti, nastavuje zrkadlo, robí ma pokornejšou a často mi ukazuje, že nie všetko vychádza tak, ako si naplánujeme.

Niekto chce behom schudnúť, niekto vyvetrať hlavu. Čo beh dáva tebe?

Okrem toho, že mám vďaka nemu naozaj dobrú kondičku a cítim sa dobre, mám zdravé srdce a veľa energie, tak mi pomáha aj po psychickej stránke. Keď potrebujem porozmýšľať nad nejakou ťažkou témou alebo spracovať nejakú emóciu, v tomto mi veľmi pomáha. Čerstvý vzduch, prekrvenie mozgu, dýchanie... Beh mi pomohol prekonať v živote veľa ťažkých situácií. Okrem toho je tu ešte rozmer prekonávania vlastných limitov. To je to, čo ma na behu aktuálne baví najviac. Skúšať, čo moje telo a najmä moja myseľ dokáže, kam sa viem posunúť, čo všetko viem zvládnuť v tréningu a taktiež, ako viem zvládnuť situácie, keď sa mi nedarí a keď to nejde. Beh určite tvaruje moje osobnostné vlastnosti, robí ma odolnejšou, učí ma trpezlivosti, nastavuje zrkadlo, robí ma pokornejšou a často mi ukazuje, že nie všetko vychádza tak, ako si naplánujeme. Je to také surfovanie hore a dole – a to sa mi na tomto životnom štýle páči. Veľkým benefitom behania sú ľudia – komunita – priatelia. Beh je super spoločenský šport a tým, že sa pri behu uvoľňujú endorfíny, tak bežci sú poväčšine strašne milí, „vychillovaní” ľudia. (smiech)

Petra Pukalovičová

Beh je veľmi špecifická aktivita – buď ho neznášaš alebo mu absolútne prepadneš. Dá sa beh naučiť a dokáže sa človek rozbehať?

Ja som zástanca toho, že každý by mal robiť to, čo ho baví a určite by som nikoho do behu nenútila. Je veľa iných super športov. Ale ak sa človek rozhodne, že by chcel dať behu šancu, tak určite je možné naučiť sa ho mať rád. To, čo pri budovaní lásky k behu pomáha, je uvedomenie si, prečo to robím – prečo to chcem. Je to mentálne zdravie? Chcem sa dobre cítiť? Chcem byť zdravá? Alebo chcem schudnúť? Chcem byť súčasťou komunity a spoznať nových ľudí? Prípadne chcem vidieť, čo dokážem, prekonať svoje limity? Na začiatku vzťahu s behom vždy musí byť dôvod. Druhou esenciou lásky k behu je pravidelnosť. Vďaka pravidelnosti pocítiš progres. Uvidíš, ako sa budeš z behu na beh zlepšovať. Ako tvoje telo zvládne viac. Ako sa začne meniť. Ako budeš na seba hrdá. A ako dokážeš prekonať väčšiu a väčšiu vzdialenosť. A to sa ti bude zaručene páčiť. Bude sa ti to páčiť až natoľko, že s tým nebudeš chcieť prestať. No a je to. Bez behu už nebudeš chcieť žiť! (smiech)

To, čo pri budovaní lásky k behu pomáha, je uvedomenie si, prečo to robím - prečo to chcem. Druhou esenciou lásky k behu je pravidelnosť. Vďaka pravidelnosti pocítiš progres.

Vedieš komunitu bežkýň – čo radíš začiatočníčkam, ktoré za tebou prídu?

Za mňa je naozaj dôležitá pravidelnosť, vďaka ktorej sa beh stáva pre telo menej zaťažujúci. Na začiatku je beh ťažký – nevládzeš, bolia ťa nohy, máš svalovicu. Ale to sa pravidelným tréningom začne zlepšovať a po pár týždňoch už necítiš bolesť, vládzeš a máš z behu radosť. Ak však týždeň beháš a potom dva týždne nie a potom opäť začínaš, tak si uzavretá v kruhu večného začínania a „bolesti”. A asi aj preto veľa ľudí beh nebaví. Ani mňa by asi nebavil. Pre motiváciu nie je nič horšie ako byť večná začiatočníčka. Takže ak sa rozhodneš že do toho ideš, vydrž ten začiatok aj keď bolí, vybehni aspoň 2-3x do týždňa a po pár týždňoch zažiješ ten zázrak. Nie je na tom nič ťažké – treba len nastaviť hlavu.

Petra Pukalovičová

Niekto má za cieľ tempo pod 6 minút, niekto túži zabehnúť maratón. Ako to bolo s tebou, aké sú tvoje najväčšie bežecké úspechy?

Mne sa to počas toho dlhého obdobia, čo behávam, dosť mení. V úvode som behala naozaj len tak, bavilo ma byť súčasťou komunity, vidieť ako sa zlepšujem, vyvetrať si hlavu. Potom som mala obdobie, že som trénovala systematicky a chodila som na rôzne preteky. Vtedy ma bavilo zlepšovať si osobné rekordy a skúšať hranice toho, čo moje telo dokáže. Potom prišlo obdobie behu bez hodiniek, len tak v lese a v kopcoch – to bolo fakt super. No a potom mi zachýbala rýchlosť na ceste a vrátila som sa naspäť do systematického tréningu s cieľom odbehnúť si raz do roka nejaký maratón. Popri maratónskom tréningu si rada zabehnem kratšie preteky, mojou obľúbenou disciplínou je polmaratón. Na polmaratónskej trati mám zatiaľ aj svoj najväčší bežecký úspech – čas 1:23:01, ku ktorému by som sa ešte niekedy chcela priblížiť. No a potom určite treba spomenúť moje maratóny: 2x New York, 1x Londýn a 1x Filadelfia. Mojím snom je zabehnúť maratón pod 3 hodiny – najbližší pokus mám na jeseň v Chicagu, tak uvidíme ako mi život dovolí trénovať.

Aké budú tvoje tréningy a vedenie v rámci našej Supershape bežeckej výzvy? Priblíž nám ich trochu.

Mať z behu radosť a behať zdravo – asi tak by som zhrnula prístup k tréningom v rámci Supershape Bežeckej výzvy. Aby ženy a dievčatá mali z behu radosť, snažila som sa postaviť tréningy rôznorodo – aby dávali telu aj mysli rôzne impulzy a vďaka nim sa zlepšovali. Tešiť sa môžu na naozaj pestrý tréningový program a verím, že im kilometre na tréningu budú ubiehať samé. Čo sa týka zdravého behania, do programu v rámci Bežeckej výzvy sme vsunuli aj kompenzačné cvičenia a cvičenia zamerané na prevenciu zranení. Popri behaniu treba aj cvičiť a spevňovať svaly, aby narastajúcu bežeckú záťaž zvládli. Verím, že sa bude dievčatám výzva páčiť a spoločne natrénujeme na vysnívané vzdialenosti a časy.

Pridajte sa k nám do Supershape Bežeckej výzvy, kde vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!

Banner_Bezecka Vyzva 2023_640x640.jpg


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Trénerka Bežeckej výzvy Petra Pukalovičová: Beh tvaruje osobnosť a robí nás odolnejšími

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.