Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

VIDEO: Ako často cvičiť? Spýtali sme sa trénera

Je pravda, že stačí 30 minút pohybu denne, alebo je potrebné urobiť viac?

VIDEO: Ako často cvičiť? Spýtali sme sa trénera
Zdroj: Ján Dömény, adidas
20. MÁJ 2020

Určite poznáte všeobecné odporúčanie, že týždenne by sme si mali dopriať buď 150 minút aeróbnej aktivity v strednej intenzite, ideálne 5-krát do týždňa po 30 minút, alebo 75 minút intenzívnej aeróbnej aktivity (25 minút denne 3 razy v týždni).

Okrem toho je vhodné absolvovať aspoň dva silové tréningy týždenne, pokojne s váhou vlastného tela, vôbec netreba dvíhať činky. Nemali by v nich chýbať cviky, ako staré-dobré drepy, výpady, doska, angličáky alebo kľuky.

Ako často cvičiť? Poradí bežecký tréner Ján Dömény.

Tip na ranný tréning, ktorý vás pozitívne naladí

Aj bežecký tréner sa stotožňuje s tým, že 20 – 30 minút pohybu denne sa dá považovať za športovú realizáciu. Ak nám robí problém cvičiť popoludní, lebo sme unavení, stačí si privstať a dať si do tela ráno.

Ideálnou športovou aktivitou na ráno môže byť beh. Ulice sú prázdnejšie ako počas dňa. A beh nemusí byť nuda, ako si mnohí mylne myslia. Stačí si vybrať atraktívny terén, motivujúcu hudbu alebo do behu zaradiť nejaké cviky s vlastnou váhou. „V momentálnej korona situácii sa mi páči nápad viacerých slovenských kondičných alebo fitness trénerov, ktorí robia live tréningy cez sociálne siete. Touto formou majú ľudia správne dávkované tréningy – strieda sa kardio i posilňovanie. Pre ľudí, ktorí sú primárne bežci, by som odporúčal pomer 3:1, alebo 2:1 podľa toho, koľkokrát do týždňa trénujú. Pokiaľ človek cvičí doma, tak na kardio mu stačí motivujúca tanečná hudba a môže sa vyskákať do sýtosti, nemusí len bežať na páse napríklad. Ak zvolíme formu behu vonku, tak si ho vieme spestriť výbehmi po schodoch, na most, výšľapmi na lavičku alebo akýmikoľvek prostriedkami, ktoré trošku rozbijú ten monotónny pohyb dopredu – noha pred nohu. Tréning, ktorý trvá 30 minút, by sme mali považovať skôr za niečo, čo nás nabudí do ďalšej časti dňa,“ hovorí tréner.

Čo jesť pred a po rannom tréningu?

Voľba jedla závisí od cieľov, ktoré máme nastavené. Niektorí odborníci odporúčajú športovať ráno nalačno, iní nie. Avšak riadiť by sme sa mali v prvom rade tým, čo nám hovorí naše telo. Ak raňajky potrebujeme, tak si doprajeme niečo ľahké v podobe rýchlych sacharidov, ako napríklad ovocie. „U mňa veľmi dobre funguje, ak idem behať ráno nalačno. Dám si glg vody a idem. Nehovorím, že pohár, lebo vypiť 3 dcl a potom počúvať žblnkotanie v žalúdku, nechceme. Jednoducho ráno vstanem a idem. V podstate stále ťažím z toho, čo som jedol predošlý večer a nikdy toho nie je málo. Ak niekto cíti potrebu dať si niečo malé kvôli energii, odporúčam vianočku s maslom a džemom. Je to výborné jedlo aj pred pretekmi,“ radí Ján Dömény.

Po behu a osviežujúcej sprche by mali prísť na rad raňajky nesúce prívlastky ako bohaté a pestré. „Môže to byť celozrnné pečivo, diétna šunka, syr, zelenina, veď sme behali aj kvôli štíhlej línii. Takisto si môžeme dopriať ovsenú kašu, do ktorej pridáme ingrediencie podľa chuti – med, banán, hrozienka či orechy. Vyskúšať môžete aj môj obľúbený mliečny koktail s rozmixovanými banánmi, chia semiačkami a orechmi,“ dáva skvelý tip tréner.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Ako často cvičiť? Spýtali sme sa trénera

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.