Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

VIDEO: Ako regenerovať po behu? Odpovie tréner Ján Dömény

Prečo nie je ideálnym riešením robiť strečing ihneď po behu?

VIDEO: Ako regenerovať po behu? Odpovie tréner Ján Dömény
Zdroj: Archív adidas
5. AUG 2020

Rozhodli ste sa pravidelným behom podporiť svoju snahu o stratu nechcených kilogramov? Pripravujete sa na prvé bežecké preteky, alebo beháte kvôli tomu úžasnému pocitu, ktorý sa dá zažiť iba po bežeckom tréningu?

Gratulujeme, pretože ste si vybrali naozaj úžasný šport. Ale ak chcete dosiahnuť naozaj dobré výsledky, je potrebné, aby ste sa sústreďovali nielen na samotný beh, ale aj na regeneráciu po samotnom tréningu. Regenerácia je totiž neodmysliteľnou súčasťou tréningového plánu.

Ako regenerovať telo po behu? Možností je neúrekom. Pomôže dobrá masáž, joga, kvalitná strava a pitný režim, dostatočný spánok alebo kompresné podkolienky. Avšak základným prvkom regenerácie po behu stále zostáva statický strečing.

Nielen odpoveď na otázku, prečo nie je ideálnym riešením robiť strečing bezprostredne po behu a aj kedy si ho dopriať, dostanete od vášnivého bežca a bežeckého trénera v jednej osobe, Janka Döményho. 

Vynechávate strečing? Koledujete si o zranenia

Bežeckí tréneri neustále zdôrazňujú to, aké dôležité je rozohriatie spolu s dynamickým strečingom na začiatku tréningu a ochladenie so statickým strečingom na konci behu. Napriek tomu to mnohí, najmä začínajúci bežci, stále ignorujú. Koledujú si nielen o zranenie, ale zároveň svojou nedôslednosťou znižujú aj výkon pri samotnom behaní.

Čo nám hrozí, ak ignorujeme strečing po behu? „Toto je zrejme achillova päta každého bežca, športovca. Odtrénovať a ísť domov! Lenže telo potrebuje po výkone aj zotaviť a môžeme povedať, že regenerácia po výkone je ešte dôležitejšia ako samotný tréning. Dať telu signál, že nastáva oddych, je úlohou výklusu a strečingu. Počas výkonu sa svalové partie pohybujú iba v istom, obmedzenom rozmedzí – tuhnú, sťahujú sa. Strečingom, naťahovaním môžeme obnoviť elasticitu zaťažených svalov a šliach. Je to aj veľmi dobrá prevencia proti zraneniu,“ vysvetľuje Dömény.

Zaujali vás odpovede skúseného trénera? Ďalšie užitočné informácie vám poskytne aj v týchto článkoch:


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Ako regenerovať po behu? Odpovie tréner Ján Dömény

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.