Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

VIDEO: Ako sa namotivovať k pravidelnému behu? Radí bežecký tréner Ján Dömény

redakcia

Chcete začať behať, ste odhodlaní. Ale vydrží vám to dlho? Aká je tá správna motivácia na to, aby sme behali pravidelne? Poradí vám bežecký tréner Ján Dömény.

VIDEO Ako sa namotivovať k pravidelnému behu? Radí bežecký tréner - Ján Dömény
Zdroj: AdobeStock
11. OKT 2021

Najlepší spôsob, ako vydržať behať dlhodobo, je nájsť si parťáka. Najlepšie takého, ktorý nedovolí povedať nie. Keď sa s niekým na niečom dohodneme a stanovíme si čas, je to zaväzujúce. Funguje to na každého z nás, aj na každého bežca.

Bežecký partner pomôže

„Keď sa naozaj s niekým dohodnem, že si spolu zajtra vybehneme a absolvujeme takú a takú dĺžku trasy, prípadne aj v takom a takom tempe, tak už keď sa ráno zobudím, hoci som sa nevyspal, alebo sa mi naozaj nechce do toho ísť, lebo viem, že budem mať veľa povinností, napriek tomu si obujem tenisky a idem,“ vysvetľuje bežecký tréner Ján Dömény.

Pokiaľ bežecký parťák z nejakého dôvodu nemôže, stále je dobré obuť si tenisky a ísť. Zobrať si slúchadlá, obľúbenú hudbu. „Pri hudbe si ale treba dávať pozor na to, na aký typ tréningu si slúchadlá človek berie, lebo pri intervalovom alebo intenzívnom tréningu môžu prekážať. Môžu v uchu lietať, vypadávať z neho. Ale pri voľnom behu, to naozaj môže byť veľmi dobrý spoločník,“ hovorí Ján Dömény.

Hudba pomôže, ale pozor na tempo

Hudba pomôže aj pri zmene rytmu kroku. Dynamickejšia hudba – natiahnem krok, rozbehnem sa. Ale zase si treba dávať pozor na to, aby sa z voľného behu nestal fartlek...

Okrem bežeckého parťáka alebo hudby je dobrým motivátorom bežecká aplikácia. Pretože sú v nej rôzne výzvy, ktoré treba absolvovať. Či už zabehnúť stanovenú vzdialenosť v mesiaci, alebo sa snažiť o isté tempo. „Čokoľvek, čo vás prinúti rozmýšľať nad tým, kedy ísť behať a čo ísť behať, je veľmi dôležité,“ upozorňuje bežecký tréner. „Je lepšie rozmýšľať nad tým, čo ísť behať a kedy ísť behať, než „či“ vôbec ísť behať. Takéto slovné spojenia musíte vyčleniť z vášho slovníka.“

Keď sa už človek na beh dá, je ideálne vytrvať, aby ste sa vyhli opätovnému a pravidelnému začínaniu. To je problém väčšiny bežcov. Motivácia musí byť pevná.

Pomôžu aj bežecké preteky

„Keď viem, že ma motivácia neudrží dlho, že mám tendenciu naozaj skĺznuť do toho, že nebehám, je dobré si vybrať nejaké bežecké preteky. Pre veľa ľudí je motivácia zabehnúť maratón. Ani ja osobne som ho ešte nezabehol – hovorím si, že ešte na to nie som dosť starý,“ vtipkuje Ján Dömény.

Vždy musíte zvážiť svoje schopnosti. Keď sa na maratón prihlásite dnes, a máte ho bežať o dva týždne, nie je to úplne ok. Systematickým tréningom a systematickou prípravou sa ale určite viete pripraviť.

Vytúžená vzdialenosť, nejaké tie preteky, kde beží veľa ľudí a viete cítiť atmosféru behu, to je veľká a správna motivácia. Čiže pevne stanovený cieľ. Nemusí to byť len vzdialenosť, môže to byť aj hmotnosť. Takže treba skúšať, behať pravidelne. Mať pevne stanovený cieľ a ísť za ním.

Pridajte sa k nám do Supershape Bežeckej výzvy, kde vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!

Banner_Bezecka Vyzva 2023_640x640.jpg


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Ako sa namotivovať k pravidelnému behu? Radí bežecký tréner Ján Dömény

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.