Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

VIDEO: Ako sa obliecť na beh? Radí bežecký tréner

redakcia

Mínusové teploty, pršanie ani teplo nie sú niečo, čo by vás malo odradiť od behania. So správnym oblečením môžete ísť behať za každého počasia. Ako na to vám poradí bežecký tréner Ján Dömény.

VIDEO: Ako sa obliecť na beh? Radí bežecký tréner
Zdroj: Archív - Ján Dömény
19. APR 2021

Neexistuje zlé počasie na behanie, existuje len zlé oblečenie. Môže to znieť ako otrepaná fráza, ale je pravdivá. Behať sa dá za každého počasia a v každom ročnom období.

Bavlnené tričko nechajte doma

Pred svojim prvým behom nemusíte kupovať drahé športové oblečenie, možno si vystačíte s tým, čo máte doma. Na behanie je vhodné funkčné oblečenie, ktoré absorbuje pot lepšie ako bavlna. Bavlnené oblečenie nasaje pot ako špongia – s mokrým tričkom sa vám bude behať horšie a v zime vás bude zbytočne chladiť.

O jednu vrstvu menej

Pri športe platí zásada vrstvenia. Namiesto jednej teplej bundy si radšej oblečte niekoľko vrstiev tenšieho oblečenia. V prípade potreby potom viete jednu vrstvu zhodiť a uviazať si ju napríklad okolo pásu.

A koľko vrstiev by ste vlastne mali mať? To záleží od ročného obdobia, teplôt aj organizmu. Dôležité je neprehrievať telo. Aj keď sa vám môže zdať, že je vonku zima, počas behania sa telo zahreje a nebude potrebovať toľko vrstiev oblečenia.

„Z pohľadu bežca je kritických prvých 5 – 10 minút aktivity, kým sa telo zahreje. Prirodzená termoregulácia si potom so všetkým poradí,“ vysvetľuje bežecký tréner Ján Dömény. „Keď si vyberáte oblečenie na beh, vždy zvoľte o jednu vrstvu menej, ako máte pocit, že potrebujete.“

Ako sa obliecť podľa ročných období

Leto: 1 vrstva

V lete nám stačí jedna vrstva oblečenia. Môžete si obliecť pohodlné športové tričko a krátke nohavice. „Skvelým doplnkom počas teplých dní je aj čelenka, ktorá nasáva vlhkosť. Pot vám potom nebude stekať do tváre. Dôležité je chrániť si oči, takže si na beh môžete zobrať okuliare.“

Jar / Jeseň: 2 vrstvy

Počasie na jar a jeseň vie byť miestami nevyspytateľné a teploty môžu kolísať. Záleží teda na tom, koľko je vonku stupňov. Pri teplote 5 – 10 stupňov odporúča tréner zvoliť kombináciu kraťasov, trička a hrejivej mikiny. Ak teplomer ukazuje viac ako 10 stupňov, teplú mikinu vymeňte za tenšiu.

Zima – 3 vrstvy

Behať sa dá aj v prípade, že teplota klesne pod nula stupňov. „V zime ale bez termo oblečenia ani neotvárajte dvere,“ radí tréner Dömény. „Termo oblečenie plní hrejivú funkciu a odvádza z tela pot.“ Oblečte si tri vrstvy, kompresné nohavice na behanie a prípadne aj kraťasy. Nezabudnite ani na ochranu krku, čiapku a rukavice.

„Behá sa po celý rok, preto vrstvy z predchádzajúcich období doplňte podľa potreby o vetrovku. Tá vás ochráni pred poveternostnými podmienkami ako dážď, sneh, voda a vietor.“

Pridajte sa k nám do Supershape Bežeckej výzvy, kde vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!

Bežecká výzva 2023


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Ako sa obliecť na beh? Radí bežecký tréner

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.