Vyformuj sa za 28 dní v Supershape LETNEJ VÝZVE!

VIDEO: Bežecké tenisky - prečo sú pre beh najdôležitejšie? Radí bežecký tréner

redakcia

Bežeckých tenisiek je v ponuke toľko, že človeka skôr prejde chuť behať, ako si vyberie. Rôzne tvary, výrobcovia, výška, farby... Ako si vybrať, ak behať len začínate?

VIDEO: Bežecké tenisky - prečo sú pre beh najdôležitejšie? Radí bežecký tréner
Zdroj: Archív Ján Dömény
20. APR 2021

„Pri výbere bežeckých tenisiek záleží na type došľapu – či je pronačný, supinačný alebo neutrálny,“ vysvetľuje bežecký tréner Ján Dömény.

Pronácia je typ došľapu, keď sa chodidlo vychyľuje dovnútra – ľudovo povedané, noha “čaptá”. Mierna pronácia je prirodzená, väčšie vychýlenie je ale nezdravé. Supinácia je zas vychýlenie chodila v opačnom smere – von. Neutrálny došľap je ideálny stav chôdze a behu cez stred chodidla.

Rozhoduje aj váha

„Musíme uvažovať aj nad typom vlastného tela a jeho váhou. Dôležité je, ako často ich budeme využívať a či to budú naše jediné bežecké tenisky, alebo ich budeme mať viac typov.“

Premenných pri výbere bežeckej obuvi je veľa. Najlepšie je preto dať si poradiť – pomôcť vám môže bežecký tréner podľa vašich možností a očakávaní, alebo aj predajca v špecializovanom obchode. „Niekedy to je aj pokus-omyl. Hlavne pri objednávaní tenisiek cez internet, čo je teraz aktuálne.“

Kvalitná obuv vydrží dlhšie

Hoci bežecká obuv je v rôznych cenových hladinách, šetriť na nej sa nevyplatí. Kvalitné tenisky sú dlhodobá investícia, ktorá sa prejaví aj na vašom zdraví a pohodlí, vďaka čomu vás bude beh viac baviť.

Nezabudnite na to, že noha v teniske sa pri behu správa inak ako pri chôdzi. Je preto dôležité vybrať si bežecké tenisky aspoň o pol alebo jedno číslo väčšie. Samozrejmosťou je, aby vás nikde netlačili a cítili ste sa v nich pohodlne.

Chcete behať tak, aby ste videli výsledky a beh vás bavil? Zapojte sa do BEŽECKEJ VÝZVY, pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. V BEŽECKEJ VÝZVE vás povedieme krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Kliknite na www.bezeckavyzva.sk a pripojte sa k nám ešte dnes!

Banner_Bezecka Vyzva_800x312


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Bežecké tenisky - prečo sú pre beh najdôležitejšie? Radí bežecký tréner

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.