VIDEO: Regeneračný beh pre chudnutie a nakopnutie matabolizmu
Behať sa dá na tisíc rôznych spôsobov. Záleží na vašich cieľoch, kondícii a skúsenostiach. Ak začínate s behom najmä kvôli chudnutiu, spoznajte pojem regeneračný beh, s ktorým ide pálenie tukov najlepšie.
Mnoho začiatočníkov začína behať kvôli tomu, že chce schudnúť. Behajú vo vysokom tempe, s vysokou tepovou frekvenciou a ledva lapajú po dychu. Takýto beh je vhodný na budovanie vytrvalosti a rýchlosti, ale nie je ideálny pre ľudí, ktorí chcú primárne schudnúť. Práve naopak, na chudnutie je vhodný menej náročný beh v nižšom tempe.
Takýto nenáročný beh sa nazýva regeneračný. Vyznačuje sa behaním v nižšej tepovej frekvencii na hranici aerobného prahu. Je vhodný na chudnutie, zbavovanie sa tukov, ale aj pre celkové naštartovanie metabolizmu. Pre začiatočníkov ide o ideálnu voľbu, pretože nie je tak fyzicky náročný.
„Aby sme spaľovali tuky, je dôležité nevyhnať tep vysoko,“ vysvetľuje bežecký tréner, Ján Dömény alias #coachjanci. „To znamená behať na nízkych tepoch, čo je hlavná charakteristika regeneračného a voľného behu.“
Nalačno to ide lepšie
Ján Dömény odporúča, aby sme takéto regeneračné behy na chudnutie zaraďovali najmä ráno - nalačno. Vtedy spaľujeme energiu z toho, čo je v tele uložené a nie z toho, čo sme zjedli. Niektorí ľudia majú problém športovať nalačno, pretože sa cítia hladní a bez energie. Telo si ale dokáže na všetko zvyknúť – aj na beh pred raňajkami. Dôležité ale je, aby bol tento prechod postupný.
Nikam sa neponáhľajte
„Veľakrát sa nám určite stalo, že sme sa rozbehli a po pár metroch hneď lapali po dychu. Ľudia často robia chybu, že od začiatku nastavia vražedné tempo,“ hovorí Ján Dömény. Pri regeneračnom behu by ste nemali prekonávať hranice svojich síl. Tepová frekvencia by mala byť na úrovni 60 – 65 % maximálnej frekvencie. V ľudskej reči to znamená, že by ste pri ňom mali byť schopní rozprávať sa.
Regeneračný beh by mal byť nenáročný, preto si vyberte ľahkú trať bez výrazného stúpania. Aj keď budete mať pocit, že by ste najradšej behali rýchlejšie, spomaľte. Nikam sa neponáhľajte a udržujte tempo. Časom sa vám podarí zistiť, pri akom tempe dokážete správne udýchať aktivitu a nebudete to od začiatku prepaľovať.
Základom je správne dýchanie
Rovnako ako pri akomkoľvek inom behu, aj pri tom regeneračnom je dôležité dávať si pozor na správne dýchanie. Najskôr je treba organizmus zahriať, pľúca sa musia roztiahnuť a telo musí byť zásobené kyslíkom. Aj keď zvýšime intenzitu, mali by sme sa snažiť dýchať prirodzene, pomaly a pokojne.
„Každý tretí, štvrtý nádych sa snažím pretlačiť do bránice. Je to kvôli tomu, aby bolo celé telo okysličované rovnomerne,“ radí bežecký tréner. To znamená, že spravíte niekoľko plytších nádychov a potom hlbší nádych do bránice, pri ktorom sa vám nafúkne brucho.
Chcete behať tak, aby ste videli výsledky a beh vás bavil? Zapojte sa do BEŽECKEJ VÝZVY, pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. V BEŽECKEJ VÝZVE vás povedieme krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu.
Súvisiace články
TOP články
- 7 tipov, ako behať, aby vás to bavilo. Radí bežecký tréner
- Prečo pri behu pichá v boku či bolí koleno? Radí bežecký tréner
- Pomáha beh schudnúť? Ako na to
- Ako behať správne? Pýtali sme sa odborníka
- Ako behať, keď chcem schudnúť?
- Anaeróbny prah pri behu. Prečo je dobré o ňom vedieť?
- Ako sa vyhnúť bolesti kolien a pichaniu v boku pri behu?
- Ako vylepšiť bežecký tréning? Zapojte intervaly
- Strečing pred behom
- 6 zásad, ako behať bezpečne počas tehotenstva