Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

VIDEO: Regeneračný beh pre chudnutie a nakopnutie matabolizmu

redakcia

Behať sa dá na tisíc rôznych spôsobov. Záleží na vašich cieľoch, kondícii a skúsenostiach. Ak začínate s behom najmä kvôli chudnutiu, spoznajte pojem regeneračný beh, s ktorým ide pálenie tukov najlepšie.

VIDEO: Regeneračný beh pre chudnutie a nakopnutie matabolizmu
Zdroj: AdobeStock
23. JUN 2021

Mnoho začiatočníkov začína behať kvôli tomu, že chce schudnúť. Behajú vo vysokom tempe, s vysokou tepovou frekvenciou a ledva lapajú po dychu. Takýto beh je vhodný na budovanie vytrvalosti a rýchlosti, ale nie je ideálny pre ľudí, ktorí chcú primárne schudnúť. Práve naopak, na chudnutie je vhodný menej náročný beh v nižšom tempe.

Takýto nenáročný beh sa nazýva regeneračný. Vyznačuje sa behaním v nižšej tepovej frekvencii na hranici aerobného prahu. Je vhodný na chudnutie, zbavovanie sa tukov, ale aj pre celkové naštartovanie metabolizmu. Pre začiatočníkov ide o ideálnu voľbu, pretože nie je tak fyzicky náročný.

„Aby sme spaľovali tuky, je dôležité nevyhnať tep vysoko,“ vysvetľuje bežecký tréner, Ján Dömény alias #coachjanci. „To znamená behať na nízkych tepoch, čo je hlavná charakteristika regeneračného a voľného behu.“

Nalačno to ide lepšie

Ján Dömény odporúča, aby sme takéto regeneračné behy na chudnutie zaraďovali najmä ráno - nalačno. Vtedy spaľujeme energiu z toho, čo je v tele uložené a nie z toho, čo sme zjedli. Niektorí ľudia majú problém športovať nalačno, pretože sa cítia hladní a bez energie. Telo si ale dokáže na všetko zvyknúť – aj na beh pred raňajkami. Dôležité ale je, aby bol tento prechod postupný.

Nikam sa neponáhľajte

„Veľakrát sa nám určite stalo, že sme sa rozbehli a po pár metroch hneď lapali po dychu. Ľudia často robia chybu, že od začiatku nastavia vražedné tempo,“ hovorí Ján Dömény. Pri regeneračnom behu by ste nemali prekonávať hranice svojich síl. Tepová frekvencia by mala byť na úrovni 60 – 65 % maximálnej frekvencie. V ľudskej reči to znamená, že by ste pri ňom mali byť schopní rozprávať sa.

Regeneračný beh by mal byť nenáročný, preto si vyberte ľahkú trať bez výrazného stúpania. Aj keď budete mať pocit, že by ste najradšej behali rýchlejšie, spomaľte. Nikam sa neponáhľajte a udržujte tempo. Časom sa vám podarí zistiť, pri akom tempe dokážete správne udýchať aktivitu a nebudete to od začiatku prepaľovať.

Základom je správne dýchanie

Rovnako ako pri akomkoľvek inom behu, aj pri tom regeneračnom je dôležité dávať si pozor na správne dýchanie. Najskôr je treba organizmus zahriať, pľúca sa musia roztiahnuť a telo musí byť zásobené kyslíkom. Aj keď zvýšime intenzitu, mali by sme sa snažiť dýchať prirodzene, pomaly a pokojne.

„Každý tretí, štvrtý nádych sa snažím pretlačiť do bránice. Je to kvôli tomu, aby bolo celé telo okysličované rovnomerne,“ radí bežecký tréner. To znamená, že spravíte niekoľko plytších nádychov a potom hlbší nádych do bránice, pri ktorom sa vám nafúkne brucho.

Chcete behať tak, aby ste videli výsledky a beh vás bavil? Zapojte sa do BEŽECKEJ VÝZVY, pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. V BEŽECKEJ VÝZVE vás povedieme krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu.

Banner_Bezecka Vyzva_800x312


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Regeneračný beh pre chudnutie a nakopnutie matabolizmu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.