Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Začnite bežať, ale hlavou!

Advertoriál

Behanie je moderné. Ťažko to poprieť, keď pozorujete, aké veľké davy sa zhromažďujú na najväčších svetových maratónoch. Bežcov možno vidieť nielen na podujatiach alebo na bežeckých pásoch štadiónov počas každodenných tréningov, ale aj v parkoch, lesoch a dokonca aj v horách. Preto, ak stále premýšľate, či je beh aj pre vás, určite by ste to mali vyskúšať!

Beh_Priroda
Zdroj: PR, Seocentrum - Salomon.com
23. MAR 2023

Môže behať každý?  Pokiaľ nemáte žiadne zdravotné kontraindikácie behu, môžete začať svoje dobrodružstvo s týmto športom ešte dnes. Je však vhodné pristupovať ku všetkému s rozumom a nevrhnúť sa hneď do hlbokej vody. Na začiatku nemusíte behať na súťažiach alebo bežať maratón. V skutočnosti sa to neodporúča.

Dobrodružstvo s behom je najlepšie začať postupne. Najmä ak nerobíte iné športy a nie ste vo forme. Potom je dobré začať s prechádzkami striedanými úsekmi behu. Až keď si naše telo zvykne na zvýšenú námahu, mali by sme beh predĺžiť. Ak je naším cieľom len udržať si kondíciu, často stačí niekoľko vychádzok na krátky beh týždenne, aby sa kondícia výrazne zlepšila. Ak nás však beh silnejšie vtiahne, určite sa budeme chcieť postaviť ostatným v súťaži alebo konečne prekonať svoju vysnívanú vzdialenosť. Tou najčastejšou je maratón, ale mnoho ľudí si po jeho absolvovaní stanovuje ešte náročnejšie ciele.

V súčasnosti čoraz viac klubov a organizácií organizuje spoločné bežecké stretnutia a tréningy. Hneď na začiatku je vhodné požiadať o radu odborníkov v tejto oblasti, aby sme si neudržiavali zlé návyky. V extrémnych prípadoch môžu dokonca viesť k zraneniu a nútenému prerušeniu tréningu.

Nezabúdajte na vybavenie

Aj keď môžete behať v obyčajných teniskách, špeciálna bežecká obuv vám pôjde oveľa lepšie, a to aj na začiatku. Ide v podstate o najzákladnejšiu časť výbavy každého bežca. Bežecká obuv sa totiž výrazne líši od horských, turistických alebo bežných modelov. Bežecká obuv má inak tvarovanú podrážku, ktorá je zaoblenejšia ako v bežnej obuvi. To pomáha pri rýchlych postupných krokoch a šetrí silu. Táto jedinečná podrážka je zvyčajne vybavená pomerne hrubou vrstvou peny. Najlepším príkladom je obuv Hoka One One. Úlohou peny je tlmiť nárazy. Pri behu totiž dopadáme na nohy veľmi veľkou silou, čo zaťažuje naše kĺby a svaly. Preto je minimalizácia týchto nárazov veľmi dôležitá. Obuvnícke spoločnosti sa predbiehajú v nových riešeniach, používajú rôzne druhy peny, panely plnené špeciálnym gélom alebo dokonca vzduchom. Tlmiace vlastnosti obuvi sa najčastejšie prispôsobujú podkladu a vzdialenosti. Čím tvrdší je povrch a čím dlhšie vzdialenosti prekonávame, tým lepšie odpruženie by sme mali nohám poskytnúť.

Ďalším prvkom, ktorý odlišuje bežeckú obuv, je zvršok. Na jednej strane musí poskytovať maximálnu priedušnosť, aby bola nohám zaručená ventilácia počas intenzívneho cvičenia. To je dôležité najmä v lete. Preto sa v tomto type obuvi používajú panely zo sieťoviny. Na druhej strane musí obuv poskytovať dobrú stabilizáciu. Zosilnenie zvršku v kľúčových zónach, ktoré umožňujú dobré šnurovanie celku. Dôležité je aj to, aby obuv dokonale padla na nohu. Preto všetci poprední výrobcovia bežeckej obuvi ponúkajú dámsku bežeckú obuv. Sú navrhnuté s ohľadom na anatómiu ženského chodidla, čo sa prejavuje v maximálnom pohodlí. Ak už máme dokonale prispôsobenú obuv, je vhodné myslieť aj na oblečenie. Klasické bavlnené tričko nebude dobrou voľbou. Bavlna absorbuje vodu, čím sa stáva ťažkou a ochladzuje telo. Bežci preto zvyčajne nosia ľahké syntetické oblečenie, ktoré výborne odvádza vlhkosť von.

Beh_Tenisky_Salomon

Beh nie je len asfalt, ale aj hory

Ak sa pustíte do behu, určite si všimnete, že okrem behu po asfalte a iných spevnených povrchoch existuje aj beh v teréne a v horách. Pri týchto aktivitách sú mimoriadne dôležité aj ďalšie zručnosti. V prvom rade musíme dokonale zvládnuť techniku behu z kopca. Rýchly beh po kamenistých cestách si vyžaduje nielen silné nohy, ale predovšetkým veľa skúseností a zručností, ktoré sa získavajú počas následného tréningu v horách. Počas dlhších horských behov sa pri behoch do kopca používajú bežecké palice. Vycítiť správny rytmus a efektívne ich používať si tiež vyžaduje náležitý tréning. Horský beh si vyžaduje aj trochu inú obuv, v ktorej ešte dôležitejšiu úlohu zohráva podrážka s veľmi agresívnym dezénom alebo zvršok, ktorý musí zabezpečiť dodatočnú stabilitu v teréne. Medzi dostupnú obuv na terénny beh patria také legendárne rady ako Salomon Speedcross. Tieto topánky majú výraznú podrážku, ktorá ponúka maximálnu trakciu v náročnom teréne.

Zdroj foto: Salomon.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Začnite bežať, ale hlavou!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.