Ženy zvládajú bolesť lepšie ako muži
Práca so ženami človeka posilní a tréningový proces je zaujímavejší o to, že nikdy nevieš, čo bude zajtra.
Vytrvalostné disciplíny ma zaujímali odmalička. Už od detského veku som riešil, prečo niekto vládze viac a niekto menej, a tiež prečo ma dievčatá porazili na prvom stupni na základnej škole a neskôr už ja ich...
Vytrvalostný šport sa na ženách podpisuje viac negatívne ako na chlapoch
Zo svojej skúsenosti môžem povedať, že tréningová práca so ženami a mužmi je odlišná. Hovorím to ako tréner, lebo vyše 70 % mojich zverencov sú ženy a človek musí byť pri nežnom stvorení veľmi empatický. Prečo? Vytrvalostný šport sa viac negatívne prejavuje na ženách ako na chlapoch, hoci čím dlhší vytrvalostný výkon, tým žene stúpa šanca sa mužovi vyrovnať. Je veľa prípadov, keď sa ženy v ultra behoch alebo v súťažiach typu Iron Man umiestnili na popredných miestach aj medzi chlapmi, ako napríklad austrálska svetová hviezda Mirinda Carfrae, ktorá vie dať maratón v rámci Iron Manu (po 4 km plávania a 180 km cyklistickej časovky) za 2 hodiny 50 minút!
Diagnostika je u športovcov dôležitá
Ženy sa rýchlejšie dostanú do psychickej nevyrovnanosti, čo spôsobujú aj hormóny, ktoré v ženskom tele nie sú stále v ideálnom rozložení. Na druhej strane si myslím, že ženy sú fyzicky silnejšie ako muži. Myslím to tak, že bolesť zvládajú lepšie ako my, chlapi. Stačí si pomyslieť na chlapskú smrteľnú chorobu (soplík) alebo komentáre žien, že je šťastie, že chlapi nemusia rodiť. Z tohto dôvodu nenechávam nič na náhodu a mojim zverenkyniam sa snažím vysvetliť, aká je diagnostika veľmi dôležitá a s ňou spojené pravidelnejšie sledovanie sa v kombinácii s častejším odberom krvi.
Ženy, ktoré športujú pravidelne, by sa mali sledovať preto, aby vedeli, aký vplyv na ich telo má dlhodobá fyzická záťaž. Veľmi dôležité je používanie doplnkov výživy, vitamínov, ale hlavne minerálov. Dôležitý je zvýšený príjem železa, ktorý je u žien ešte dôležitejší ako u mužov. Tiež štatisticky majú ženy pri záťaži vyšší pulz. Dôvodom je možno menšie srdce a s tým spojená vyššia srdcová námaha. Ťažko povedať, s čím to súvisí. Možno je to aj tým, že ženy sú emotívnejšie ako muži, ale zasa vieme, že čím má človek nižší pulz, tým ma väčšie predpoklady pre dlhý život. V realite však toto pravidlo neplatí pre ženy, lebo majú vyšší pulz, ale žijú dlhšie ako muži.
Ženy majú menej svalov ako muži
Ženy majú o cca 45 % slabšiu hornú polovicu tela, o 35 % slabší trup a o 30 % slabšie dolné končatiny ako chlapi. Svalstvo žien tvorí v priemere 40 % hmotnosti, pričom u mužov necelých 50 %. Zaujímavosťou je, že ženský sval na 1 cm2 vytvára rovnakú silu ako svaly mužské. Ženy sa odlišujú od mužov menšou veľkosťou svalových vlákien ako aj percentom telesného tuku ma úkor svalovej hmoty. Je to vďaka nízkej hladine testosterónu. Ženy majú výhodu elastickejšieho pohybového aparátu, ako aj kĺbovej pohyblivosti. V minulosti to nebolo s trénovaním žien ideálne, ženy dlhé trate vôbec nebehali. Dokonca to mali zakázané, nie ako teraz.
Ženský beh ako súčasť olympiády
O tom, že ženy neboli akceptované vo vytrvalostných disciplínach, svedčí aj fakt, že ženský maratón sa stal súčasťou olympiády až v roku 1984. Slávny je prípad z roku 1967, z maratónu v Bostone, kde mali ženy oficiálnu účasť na maratónoch zakázanú. Bežkyňa Katherine Switzer sa rozhodla bežať aj napriek tomuto faktu. Rozhodca na ňu zaútočil s cieľom stiahnuť ju z trate. Nepodarilo sa mu to, lebo po fyzickom napadnutí ju ochránil priateľ a tréner v jednej osobe. Päť rokov po tomto nešťastnom incidente bolo ženám oficiálne dovolené zúčastňovať sa maratónov.
Tréning so ženami ma posilňuje
Práca so ženami človeka posilní a tréningový proces je zaujímavejší o to, že nikdy nevieš, čo bude zajtra. Chcem sa všetkým mojim zverenkyniam poďakovať za to, že som vďaka nim silnejší, odolnejší a dokážem si rýchlejšie určiť, respektíve prehodnotiť priority. Rýchlo a dobre sa rozhodnúť nebolo nikdy také dôležité ako pri nich.
Dievčatá reagujú na tréning viac empaticky. Tréningy veľmi neriešia (to robia skôr chlapi), trénujú to, čo majú napísané a trénerovi maximálne dôverujú. Tým, že dievčatá reagujú na svoje okolie a život okolo seba viac emotívne, úspešný tréner žien musí byť vo viacerých situáciách niekedy viac psychológ a kamarát ako tréner. Takto to funguje a dajú sa dosahovať maximálne výkony v triatlone, maratóne alebo ultra behoch či iných vytrvalostných disciplínach (a nielen tu) na vysokej úrovni.
Ak chcete preteky vyhrávať, pripravte sa na bolesť. Ako písal filozof William James: “Za hranicou únavy a bolesti nájdeme úľavu a silu, o ktorej sa nám ani nesnívalo. Zdroj energie, z ktorého sme doposiaľ nečerpali, lebo nás vždy zastavili prekážky“. Súhlasím aj s povestnou vetou známeho amerického trénera bežcov Joea Vigila, teda „ak sa chceš stať silným bežcom, musíš sa najprv stať silnou osobnosťou.“ Začnime teda na sebe pracovať!
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
3 zlaté pravidlá, ako čo najskôr získať stratenú kondíciu
Teraz je dôležitá jedna vec. Povedať si STOP!
6 tipov, ako si neznechutiť behanie
Začali ste behať a radi by ste sa tejto športovej aktivite venovali čo najdlhšie?
Bežci, pozor! Zabúdať na silový tréning sa nevypláca
Beh a primerané posilňovanie sa nevylučujú. Naopak. Silový tréning je pre bežca potrebný.