Chôdza naboso, áno či nie?
Je chôdza naboso lepšia alebo horšia ako chôdza v bežnej obuvi? Je lepšie mať pevnú podrážku s podporou klenby alebo nechať svoje nohy pracovať prirodzene?
Trend chôdze naboso, prípadne v minimalistickej obuvi, neustále rastie. Na druhej strane nám technológie a inovácie každým dňom chŕlia nové a nové druhy “odpruženej” obuvi s “podporou klenby”. Ale kto sa má vyznať v tom, čo je lepšie?
Ako vyzerá bežná obuv, ktorú dennodenne nosíme
Zvyčajne má nevhodný tvar, ktorý nerešpektuje anatomický tvar chodidla. Príliš úzka špička spôsobuje zlé postavenie palca a priehlavkových kostí, čo má za následok štrukturálne zmeny kĺbov, šliach a postavenia jednotlivých kostí chodidla. Obmedzuje pohyb prstov a ich prirodzené postavenie. Častokrát obmedzuje pohyb členku a tým spôsobuje jeho “tuhnutie” a stratu mobilty, pričom členok je kĺb, ktorý je stavaný na pohyb.
Zvýšený podpätok zas spôsobuje nevhodné postavenie päty a to ovplyvní postavenie panvy, čo sa veľmi ľahko premietne do problémov na chrbtici. Jednoducho, všetky kosti v tele sú na seba navzájom napojené a ovplyvňujú svoje pozície. Akonáhle narušíme polohu jednej kosti, prenesie sa to na ďalšiu a potom ďalšiu, až nakoniec úplne zničíme “geometriu” nášho tela. Najkrajšie na tom celom je, že všetko začína práve od klenby a chodidla na nohe. Štandardnou obuvou, zvyčajne, len prispievame k degenerácii nášho tela.
Malý test chodidiel
Postavte sa do vášho prirodzeného postoja. Teraz sa pozrite na to, kam smeruje váš palec. Je to dovnútra k prstom? Alebo je jeho pozícia smerom od ostatných prstov? Pokiaľ váš palec smeruje dovnútra smerom k ostatným prstom, tak máte vážny problém. Hrozí vám vbočenie palca (Hallux valgus) a porucha celej klenby. Ak váš palec smeruje od ostatných prstov, smerom von alebo k druhému palcu, prípadne priamo vpred, tak gratulujem, ešte nemáte priveľmi zdegenerované chodidlo.
Druhý test na mobilitu členku je veľmi jednoduchý, spravte si hlboký drep a skúste udržať konečnú pozíciu čo najnižšie. Ako sa správa vaše koleno? Je nad úrovňou špičky alebo ho neviete pretlačiť vpred a padáte dozadu? Ak padáte a neviete spraviť hlboký drep, tak je zrejme problém v pohyblivosti (mobilite) vášho členku.
A čo chôdza na boso? Je naozaj lepšia?
Chodidlo a klenba nohy je podľa môjho názoru jednou z najdôležitejších častí tela. Zrejme si to myslí aj matka príroda, keďže “naložila” až jednu tretinu našich kostí priamo do tejto oblasti. Hovorí sa, že koleno a rameno sú najzložitejšie kĺby na tele, ja si to celkom tak nemyslím, pretože chodidlo je oveľa zložitejšie, keďže ho tvorí hneď niekoľko menších kĺbov.
Chôdza naboso by nám mala zabezpečiť prirodzený pohyb. Pred miliónmi rokov matka príroda určite nepredpokladala, že by sme sa niekedy začali obúvať do horespomínaných topánok, preto musela vybaviť naše chodidlo dokonalým tvarom a funkciou. Bohužiaľ si ju častokrát degenerujeme našimi aktivitami v bežnom živote a jej prirodzenosť a funkcia sa vytrácajú. Miesto toho, aby sme robili veci, ktoré sú pre nás “naturálne”, tak siahame po super technologických vychytávkach, ktoré nám v konečnom dôsledku vôbec nepomôžu, častokrát je tomu naopak.
Chôdzou naboso môžeme nášmu chodidlu postupne vracať jeho význam, posilniť naše oslabené minisvaly, ktoré sa tu nachádzajú, a ktoré musia dennodenne niesť hmotnosť celého tela. Podľa môjho názoru by sme mali chôdzu naboso využívať čo najviac počas dňa. Kľudne môžeme naboso aj cvičiť. Z mojich skúseností vyplýva, že ľudia sa pri cvičení naboso dokážu oveľa lepšie sústrediť na pozíciu a nastavenie klenby. Tým pádom nevedome posilňujeme hlboké svaly, ktorých úlohou je práve stabilita a pevnosť chodidla, či celého hlbokého stabilizačného systému.
V prípade, že sa rozhodnete, tak ako ja, využívať chôdzu bez klasickej obuvi, tak odporúčam chodiť čo najviac po rôznych povrchoch. Kľudne využite trávu aj les, piesok, aj pevný povrch. Veď poznáte ten príjemný pocit chôdze naboso po zelenej tráve. Nemusíte hneď chodiť úplne bosí, aj keď to má tiež svoje benefitiy. Využívajte čo najviac obuv, ktorá má tenkú podrážku a širokú špičku.
Takáto obuv vám prinesie benefity chôdze naboso a zároveň ochráni vaše chodidlá pred nepríjemnými zraneniami, odreninami, či od zapichnutia ostrých predmetov do kože. Začnite si postupne zvykať na voľnosť pohybu prstov a úplne iné zaťaženie nôh. Neodporúčam hneď zapojiť beh, ten môže byť zo začiatku veľmi náročný. Skúste len krátke prechádzky, prípadne chôdzu po byte a postupne prejdite na každodenné nosenie “bosej” obuvi.
Zdroj úvodnej fotografie: Pixabay.com
Diskusia k článku - Chôdza naboso, áno či nie?
Nový príspevok
super citanie. asi to vyskusam. len mam problem s kolenom tak musim mat bandaz.magneticke bandaze su super halvne tato: https://www.ortoshop.sk/tovar/magneticka-bandaz-clenka/