Ako behať, keď chcem schudnúť?
Aký spôsob behu zvoliť, aby telo spálilo maximum tuku? Je lepšie behať intervalovo, na čas alebo vzdialenosť?
Tí, ktorí sa snažia zbaviť prebytočných kilogramov, kladú si často otázku: „Ako behať, keď chcem schudnúť?“ Niektorí pristúpia na možnosť behať tri dni v týždni aspoň 45 minút, ďalší si zvolia konkrétnu vzdialenosť, ktorú musia niekoľkokrát týždenne povinne absolvovať. Skúsenejší si vyberú intervalový tréning.
Chudnete? Beh je to pravé!
Chudnutie vyžaduje motiváciu. A pevne stanovený cieľ. Mnohí chudnúci sa dopúšťajú zásadného omylu. Chcú schudnúť rýchlo a jednoducho. To, bohužiaľ, nie je možné. Ak chce človek naozaj schudnúť, musí upraviť jedálny lístok, venovať sa poctivo aeróbnemu i silovému tréningu. Jednou z najdostupnejších a najobľúbenejších kardio aktivít je už spomínaný BEH.
Ak ste sa rozhodli behom schudnúť, treba dodržiavať určité zásady. V prvom rade behať pravidelne a správnou technikou, nepodceňovať kvalitnú športovú obuv a predovšetkým zoznámiť sa s tepovou frekvenciou (viac o tejto problematike sa dozviete v článku Ako tepová frekvencia ovplyvňuje vašu kondičku a zdravie). O dôležitosti tepovej frekvencie nepochybuje ani tréner Marek Vojník: „Ako kondičný tréner svojim klientom, ktorí chcú schudnúť, odporúčam aeróbny tréning (prevažne beh alebo rýchlu chôdzu) na úrovni 65 až 75 percent maximálnej tepovej frekvencie. Nevyhnutná je kardio aktivita aspoň trikrát týždenne po dobu minimálne 45 minút. Samozrejme, objem, resp. minutáž postupne narastá.“ Pri udržiavaní uvedenej tepovej frekvencie sa na výrobu energie v ľudskom organizme vo väčšej miere podieľajú tuky. Práve strata tuku je pre všetkých, ktorí sa snažia schudnúť, kľúčová.
Neviete, ako sledovať optimálnu tepovú frekvenciu? V tomto prípade sú dobrými pomocníkmi pri behu merače pulzov. „Svojim klientom odporúčam merače pulzovej frekvencie, vďaka ktorým vedia, v akej aeróbnej zóne sa pohybujú,“ dopĺňa skúsený tréner.
Beháte už nejaký ten týždeň? Potom skúste intervalový tréning
Behať niekoľkokrát týždenne minimálne 45 minút, to si vyžaduje čas. Ak ho kvôli pracovným povinnostiam a rodinným záležitostiam nemáte práve na rozdávanie, skúste behať intervalovo. Forma intervalového tréningu je označovaná ako veľmi účinná a časovo úsporná. V rámci tohto typu trénovania sa v presných intervaloch striedajú intenzívne a miernejšie fázy, vďaka čomu sa zlepšuje vytrvalosť. Práve preto sa v minulosti využíval intervalový tréning najmä u profesionálnych športovcov. Aktuálne mu patrí čestné miesto aj v tréningoch bežných športových nadšencov. Je tu však jeden háčik: „Túto formu tréningu odporúčam až po vybudovaní aeróbneho základu. Adaptácia organizmu na vytrvalostnú záťaž je asi šesť až osem týždňov, až potom by som postupne do tréningov zapájal kontrolovaný intervalový tréning,“ hovorí zo skúseností Marek Vojník.
Ďalšia otázka znie, či je intervalový tréning určený aj na chudnutie? „Intervalový tréning je vhodný aj na chudnutie, ale musí byť cielený a koncepčný. Klient musí byť na intervalový tréning dostatočne aeróbne pripravený,“ upozorňuje Marek Vojník. Čo je však dôležité, v rámci tohto tréningu dochádza hlavne k spaľovaniu tukov a to nekončí spolu s behom, ale pokračuje ďalej, aj keď už nebeháte. To znie sľubne, čo poviete?
Hľadáte vhodné cvičenia, ktoré vám môžu pomôcť okrem behu? Vyskúšajte mesačný video program na domáce cvičenie pre štíhle a pevné telo SUPER BODY. V tomto video programe nájdete 28 plnohodnotných video tréningov a viac než 12 hodín cvičenia.
Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Marekom Vojníkom z www.itrener.sk
Zdroj foto: adidas
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Beháte? Netrápte svoje telo nesprávnym dýchaním!
Beh má neuveriteľné čaro. Kto pravidelne behá, vie, o čom je reč. Okrem fantastických pocitov prináša kvantum zdravotných pozitív.
Na svoj prvý polmaratón sa musíte dobre pripraviť
Máte cieľ, ktorým je zabehnutie polmaratónu. Motiváciu, ktorá vás núti dokázať sebe i ostatným, že na to máte.
Anaeróbny prah pri behu. Prečo je dobré o ňom vedieť?
Schopnosť vykonávať fyzickú aktivitu na úrovni anaeróbneho prahu čo najdlhšie, svedčí o dobrom rozvoji kondície.
Diskusia k článku - Ako behať, keď chcem schudnúť?
Nový príspevok
Beh je naozaj prospešný. V kombinácií so správnym stravovaním vidno takmer okamžité výsledky. Môžem povedať za seba, cítim sa omnoho lepšie :) Len zvykla som behávať po asfalte iba v obyčajných topánkach a moje kĺby dosť trpeli :/ Vtedy som pochopila že vybrať si správnu obuv je fakt základ :D Neuspokojiť sa len tak s kadejakými botaskami, pretože na to doplatím. Napríklad na stránke https://www.adamsport.eu/damska-bezecka-obuv/ je pekná ponuka či už dámskej/pánskej bežeckej obuvy, za normálnu cenu + pekné modely, odporúčam :)
Neviete aké bežecké tenisky sú pre vás tie najlepšie? Radi vám poradíme s výberom tých správnych, v ktorých sa vám bude behať lepšie ako kedykoľvek predtým! Na našej webstránke máme článok presne na túto tému! http://blog.kuponovnik.sk/ako-si-spravne-vybrat-bezecke-topanky/
Ja behalávam tak 4x do týždňa. Naozaj to pomáha. Ono treba dodržiavať aj tepovú frekvenciu www.cvikynabrucho.sk/beh.php bez behu iba naberám na hmotnosti. :)