Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Pomôže nám bežecký denník napredovať?

Asi každý, kto trochu pravidelnejšie behá, si aspoň v duchu občas zrekapituluje, koľko asi za minulý týždeň zabehol, aký bol jeho najlepší čas a pod. 

Pomôže nám bežecký denník napredovať?
8. APR 2015

Kto má vytvorený tréningový denník, má takéto informácie vždy po ruke, teda nemusí svoju myseľ zbytočne zaťažovať a môže sa naplno venovať tréningu.

Minulosť verzus prítomnosť

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo prakticky jedinou možnosťou, ako si viesť tréningový denník pero a papier. S rozvojom počítačovej techniky do všetkých oblastí ľudského života sa výpočtová technika dostala aj do tréningov bežcov. Veľkou výhodou je, že program na zápis tréningového denníka vám umožňuje doplniť veľké množstvo dodatočných informácií. Či sa jedná o typ športovej aktivity (ak popri behu napríklad vykonávate aj iný druh športovej aktivity, napr. jazdu na bicykli), počasie, poznámky a iné.

Aké údaje by ste si mali zapisovať?

Je to, samozrejme, individuálne. Každý by si mal zapisovať dva základné údaje a to čas, dĺžku trasy a kto má sporttester, tak aj pulz. Kto si rozdeľuje tréningy na vytrvalostné, tempá alebo rýchlostné, zapisuje si aj tieto údaje. Práve na tieto údaje býva určená kolónka na poznámky.

Obtiažnosť tréningu

Veľmi dôležité je zaznamenávať si, ako ste sa pri tom ktorom tréningu cítili. Ak začnú prevažovať negatívne pocity, treba na túto situáciu reagovať. V tomto prípade slúži tréningový denník aj na to, aby sa vám beh neznechutil.

Kondička

Poctivo si zapisujte aj nabehané kilometre deň za dňom. Potom si môžete vytvárať týždňové, mesačné a ročné zúčtovania, porovnávať jednotlivé mesiace medzi sebou a sledovať rast výkonnosti.

Kvalita obuvi

Tréningový denník vám môže pomôcť zhodnotiť, ako dlho ešte môžete behať vo vami používanej obuvi. Hovorí sa, že obuv by sa mala meniť po 800 až 1000 km, ale to je, samozrejme, individuálne. Pri výmene obuvi si budete môcť spočítať, koľko vás stál jeden kilometer podľa rovnice cena/kilometer. V mnohých prípadoch zistíte, že vaše topánky až také lacné neboli.

Najväčšie výhody moderného bežeckého denníku

Vďaka športtesterom, internetu a rôznym iným aplikáciám je veľmi veľa možností, ako údaje do bežeckého denníka dostať a vyhodnocovať. Samozrejme, dajú sa zadať aj ručne. Následne si vyhodnotené údaje môžete porovnávať s kamarátom aj na druhej strane planéty. Vďaka GPS je možné vyhodnotenie a zobrazenie každej sekundy tréningu. Okrem kilometrov a tepu sa ukladá aj trasa, ktorou ste bežali, takže o vašom tréningu máte k dispozícií všetky údaje. Takéto presné údaje vám následne pomáhajú upravovať si tréning na požadovanú úroveň s cieľom napredovať.

Aké bežecké denníky používať?

Na podrobné záznamy je najlepšie používať offline SportTrack. A na zapisovanie pri použití internetu DailyMile.com.

SportTrack

Tento bežecký denník ponúka okrem možnosti zapisovania základných informácií o vlastných behoch aj možnosť evidovať si mnoho informácií o sebe. O hmotnosti, kľudovej tepovej frekvencii, zraneniach, ale aj napríklad o spánku. Na základe toho potom ľahko a aj s odstupom času zistíte, čo ma na váš výkon aký vplyv. 

DailyMile

Ide skôr o sociálnu sieť, do ktorej sa zadávajú iba základné dáta o tréningu, ale určite má veľký motivačný efekt (porovnávanie týždenných objemov, ale aj štruktúra prípravy).

Ako ste na tom vy? Vediete si bežecký denník? Ak nie, tak s tým určite začnite. Bude to mať pre vás určite iba veľa výhod.

Odporúčame prečítať: Ako behať rýchlejšie a efektívnejšie

Zdroj foto: adidas

Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pomôže nám bežecký denník napredovať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.