Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Najčastejšie chyby pri behu. Robíte ich aj vy?

Mirka

Beh je fyzická aktivita, ktorá prináša mnoho benefitov pre telo aj dušu. Mnohí bežci ich však nemôžu čerpať naplno, pretože sa dopúšťajú viacerých chýb. A neplatí to len pre začiatočníkov. Akým chybám sa treba pri behu vyhnúť?

Najčastejšie chyby pri behu. Robíte ich aj vy?
20. OKT 2017

Zlepšenie fyzického a psychického zdravia. Posilnenie imunitného systému, ktorý bojuje proti chorobám. Zníženie hmotnosti, eliminácia stresu, posilnenie sebavedomia. To sú niektoré z prínosov behu. Ak chce človek získať z behu maximum, musí sa vyvarovať nasledovných chýb:

Nosenie nevhodného obutia

Beháte už nejaký čas v starých teniskách? Chyba! Bežecká obuv nie je len výmyslom obchodníkov, ktorý im má zvýšiť zisk. Ochrana chodidiel a kĺbov je pri behu veľmi dôležitá, a to zabezpečia iba kvalitné bežecké topánky. Čo treba zohľadniť pri kúpe bežeckých tenisiek? V prvom rade veľkosť topánky, typ chodidla, hmotnosť. Nemenej dôležitý je terén, po ktorom budete behať a frekvencia behu, pretože aj tenisky majú svoju životnosť.  

Odporúčame prečítať: Ako si vybrať správne tenisky na beh

Absencia tréningového plánu

Týždeň, mesiac, dva, pol roka. Beháte stále tú istú trasu v rovnakom tempe a neviete prísť na to, prečo sa ručička váhy nehýbe smerom nadol? Vysvetlenie je jednoduché. Vaše telo si na nemeniacu sa záťaž zvyklo! Zabrániť tomu môžete voľbou vhodného tréningového plánu, ktorý zohľadní vaše ciele a nedovolí vám stagnovať.  

Odporúčame prečítať: Ako behať, keď chcem schudnúť?

Neovládanie správnej techniky behu

Skutočný bežec by si mal predtým, ako začne, naštudovať správnu techniku behu. Potom sa vyhne chybám pri behu ako: zovreté päste, trup zaklonený dozadu, ramená vytiahnuté smerom nahor a pohyb lakťami do strán. Správnu techniku si môžete osvojiť prostredníctvom videí na internete alebo konzultáciou s trénerom. Ďalšou možnosťou je nordic running, ktorý je tiež nápomocný pri získavaní správnej techniky behu. Niektorí odborníci odporúčajú sledovať beh detí, ktoré väčšinou behajú správnym spôsobom.

Odporúčame prečítať: Máli sa vám klasický beh? Venujte sa nordic runningu!

Podceňovanie pitného režimu

Pitný režim je pre človeka nevyhnutnosťou, nehovoriac o dôležitosti príjmu tekutín počas športovej aktivity. Vodu, prípadne vhodné športové nápoje je potrebné pravidelne dopĺňať pred, počas i po behu, inak môže dôjsť k dehydratácii.

Odporúčame prečítať: Pitný režim počas tréningu. Piť, alebo nepiť?

Nepravidelný a nevyvážený jedálniček

Najhoršie, čo môže bežec urobiť, je nejesť vôbec. Tejto chyby sa dopúšťajú najmä začínajúci bežci. Riskujú tak znížený výkon a zdravotné problémy. Podobne ako pri pitnom režime, aj pri strave platí, že treba voliť správne potraviny pred i po tréningu. V prípade behu, ktorý trvá dlhšie ako 90 minút, je potrebné energiu doplniť aj počas behu (športové nápoje, gély).

Odporúčame prečítať: Beháte? Potom v žiadnom prípade nepodceňujte stravu?

Nesprávne oblečenie

V prípade, že to s behom myslíte vážne, treba zvážiť voľbu správneho oblečenia, ktoré by malo zohľadňovať najmä klimatické podmienky.

Odporúčame prečítať: Oblečte sa správne. Bude sa vám behať lepšie!

 

Týka sa niektorá z uvedených chýb aj vás?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Najčastejšie chyby pri behu. Robíte ich aj vy?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.