Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

59-ročná Dagmar: Polmaratón v znamení zlata aj vďaka Bežeckej výzve

Barbora Volna

Má takmer šesťdesiat, no svojím aktívnym životom môže byť Dagmar Balalová príkladom pre ženy všetkých vekových kategórií. S polmaratónom sa jej splnilo jedno z predsavzatí, no keď s Bežeckou výzvou začínala, netušila, že na vysnívaných pretekoch skončí medzi víťazmi! „Už ani tie babky nie sú, čo kedysi," hovorí so smiechom.

59-ročná Dagmar: Polmaratón v znamení zlata aj vďaka Bežeckej výzve
Zdroj: Archív D. Balalovej
4. OKT 2023

Dagmar, pred časom ste v našej podpornej skupine komunitu Supershape Girls motivovali skvelým bežeckým výkonom a ste dôkazom, že nič nie je nemožné. Kedy u vás vznikol nápad začať s behom?

Niekoľko rokov, ba až desaťročí sa ako inštruktorka venujem rôznym druhom skupinových cvičení. Tie som približne pred dvadsiatimi rokmi začala dopĺňať behom. Priznám sa, že beh v mladosti nepatril k mojim obľúbeným disciplínam, no kvôli kondícii som ho zaradila do svojho programu. Dlhé roky som žila v presvedčení, že troj až päťkilometrový beh voľným tempom je moje bežecké maximum. Potom som akousi náhodou natrafila na prvú Bežeckú výzvu na vašej stránke. Pokladala som to za skvelú príležitosť zdokonaliť sa v technike behu a naučiť sa behať dlhšie trate. Vďaka vášmu tréningovému plánu, radám, inštrukciám a videám, som postupne zlepšovala svoj výkon z hľadiska tempa aj dĺžky trate. Priznám sa, že som hneď na začiatku musela ignorovať vašu inštrukciu ohľadne maximálnej tepovej frekvencie počas behu. Pri jej výpočte totiž veľkú úlohu zohráva vek. Ak by som sa mala striktne držať predpísaného vzorca, nesmela by som behať, ale len chodiť. (smiech) A tak som postupne a nenápadne posúvala hranice svojich možností. Zistila som, že dokážem prebehnúť desať aj viac kilometrov a ešte si to aj užívať. Najväčšiu radosť mi robil (a doteraz aj robí) trailový beh po lesných chodníkoch.

Vďaka tréningovmu plánu, radám, inštrukciám a videám z Bežeckej výzvy, som postupne zlepšovala svoj výkon z hľadiska tempa aj dĺžky trate.

Bol polmaratón prirodzeným vyústením vášho bežeckého snaženia?

Posmelená úspešným absolvovaním prvej Bežeckej výzvy som si dala záväzok – zabehnúť do svojej šesťdesiatky polmaratón. No a do toho prišla vaša druhá Bežecká výzva, ktorá ponúkala presne túto možnosť – prípravu na polmaratón. A keďže som žena činu, rozhodla som sa, že to skúsim.

Dagmar Balalová

Ako prebiehala príprava na preteky?

Tréningový plán som plnila cca na 90 %. Snažila som sa odbehnúť všetky voľné aj intervalové behy presne podľa inštrukcií. Priznám sa, že niekedy – v tých najväčších horúčavách – som mala pocit, že meliem z posledného. Ale postupne som behala rýchlejšie a dlhšie.

Dodržiavali ste jedálniček a tréningový plán z našej Bežeckej výzvy?

Keďže som v stravovaní bola disciplinovaná aj pred výzvou, nemusela som svoje návyky výrazne meniť. Osobitnú pozornosť som venovala strave týždeň a tesne pred polmaratónom. Naozaj to netreba zanedbať, správne menu zlepší výkon a nepokazí zážitok z pretekov.

Prečítajte si aj: Buba z Bežeckej výzvy: Beh som nenávidela, dnes bez neho neviem žiť

Ako vníma vaše bežecké hobby okolie a rodina?

Sme športovo založená rodina, všetci beháme, cvičíme, plávame, chodíme... Pohyb pokladáme za samozrejmosť a nevyhnutnosť. Všetci ma podporovali, povzbudzovali, tolerovali a rešpektovali moje tréningy. Preteky som absolvovala so skúsenejšou a mladšou kamarátkou, ktorá ma počas behu nesmierne motivovala. Jej patrí moja veľká vďaka. V cieli pretekov ma vítala dcéra s vnúčatami, otvárali šampanské, výskali od radosti, tešili sa, že som to dokázala. Bol to úžasný pocit!

Dagmar Balalová

Ako vnímate, že sa vám podarilo uspieť a ocitnúť sa medzi víťazmi?

Išlo o jeden z najvtipnejších momentov mojej „bežeckej kariéry“. Na stupni víťazov som sa ocitla len vďaka tomu, že v kategórii „ženy 50+“ sme štartovali dve a tá druhá nedobehla. No aj tak sa za svoj výkon nehanbím. Tých 21, 27 km som zabehla za 2 hodiny a 9 minút. A čo viac si vo veku 59 rokov môžem priať? (úsmev)

Sme športovo založená rodina, všetci beháme, cvičíme, plávame, chodíme... Pohyb pokladáme za samozrejmosť a nevyhnutnosť.

Máte nejaký určitý cieľ v rámci behu?

Chcela by som behať, pokiaľ budem vládať. (úsmev) Prihlásila som sa na ďalšie preteky. Najviac ma láka trailový beh – sama v lese vlastným tempom. To si viem naozaj užiť.

Dagmar Balalová

Čo je pri behu vašimi očami najdôležitejšie a na čo by mal každý bežec dbať?

Nemôžem hovoriť za ostatných bežcov. Každý z nich má svoje dôvody, motiváciu, ciele psychické nastavenie... Ja behám pre radosť a pre zdravie.

Prečítajte si aj: Veronika zhadzuje spolu s otcom: Viac ako 30 kíl dole a skvelé zdravotné výsledky

Čo zo Supershape využívate najviac a tiež, čo v rámci Premium členstva oceňujete?

Supershape okrem zmysluplných výziev prináša množstvo inšpiratívnych článkov, odborných rád, návodov, ako cvičiť doma... Motivuje nás žiť zdravšie, plnohodnotnejšie, modernejšie. Vďaka!

Podobne ako Dagmar, aj vy môžete napredovať so Supershape Bežeckou výzvou! V nej vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!

Banner_Bezecka Vyzva 2023_640x640.jpgZdroj: https://www.facebook.com/dagmar.balalova


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 59-ročná Dagmar: Polmaratón v znamení zlata aj vďaka Bežeckej výzve

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.