Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Chcete behom schudnúť? Tento typ tréningu spaľuje tuk najlepšie!

Redakcia

Známa bežecká inštruktorka Petra Pukalovičová vie, ktorý beh je pre zhadzovanie kíl ten najvhodnejší. Poďte s nami behať tak, aby ste dosiahli každý svoj cieľ. Aj ten chudnúci!

Chcete behom schudnúť? Tento beh podľa trénerky spaľuje tuk najlepšie!
Zdroj: AdobeStock
2. JUL 2024

Dá sa behom schudnúť? Častá otázka mnohých žien a odpoveď je jednoznačná. Beh, ako každý pohyb, je vhodný aj na chudnutie.

Prečítajte si aj: Zásady správneho behu: V ktorej zóne budujete kondičku a v ktorej chudnete?

„Výhodou behu je, že je jednou z najefektívnejších fyzických aktivít na spaľovanie kalórií. Pri behu telo spotrebuje veľké množstvo energie, čo vedie k výraznému spaľovaniu tukov. Pravidelný beh môže zrýchliť váš metabolizmus – čo znamená, že telo spaľuje viac kalórií aj v kľude. Ďalšou veľkou výhodou behu je, že pomáha znižovať stres a zlepšuje náladu vďaka uvoľňovaniu endorfínov. Menej stresu má veľký vplyv aj na naše chudnutie,“ vysvetľuje známa trénerka a zároveň dodáva, že beh nie je zázračným riešením na chudnutie. „Ako iste viete, chudnutie je komplexný proces a vplýva naň viacero faktorov - strava, spánok, miera stresu, hormóny i zdravotný stav,“ hovorí Petra Pukalovičová.

Petra Pukalovičová

Aký beh je najvhodnejší, ak chceme páliť tuk?

„Medzi najefektívnejšie formy behu, ak chcete schudnúť patrí dlhší beh v nízkej intenzite trvajúci minimálne 60 minút. Ide o pomalý beh, pri ktorom naše telo efektívne spaľuje tuky ako zdroj energie. Okrem toho dlhší beh zvyšuje celkový energetický výdaj,“ vysvetľuje bežecká trénerka. Ďalšou veľmi efektívnou formou, ako spáliť kalórie počas behu, je intervalový tréning, ktorý má podobu HIIT.

Pravidelný beh zrýchľuje metabolizmus, čo v praxi znamená, že telo spaľuje kalórie aj v kľude.

 „Intervalový beh zahŕňa striedanie krátkych úsekov vysoko intenzívneho behu s úsekmi nízko intenzívneho behu alebo chôdze na zotavenie. Napríklad 30 sekúnd šprint, následne 1 minúta chôdze, a to opakované niekoľkokrát. Vysoká intenzita zvyšuje celkový energetický výdaj a zlepšuje schopnosť tela spaľovať kalórie. Po behu dochádza k zvýšenému spaľovaniu kalórií (EPOC - excess post-exercise oxygen consumption), čo znamená, že telo spaľuje viac kalórií aj v pokoji,“ uzatvára Pukalovičová.

Akýkoľvek beh si vyberiete, bude pre vaše telo prospešný, tak ako každý pohyb.Pridajte sa k nám do Supershape Bežeckej výzvy, kde vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!

bezecka vyzva


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chcete behom schudnúť? Tento typ tréningu spaľuje tuk najlepšie!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.