Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Influencerka Mimi Candi Pelikán: Baví ma byť súčasťou bežeckej komunity

Barbora Volná

Kedysi mala problém zabehnúť v škole „dvestovku“, dnes behá po celom svete polmaratóny. Ako sa úspešná podnikateľka dostala k behu a čo jej tento typ pohybu dáva?

Mimi Candi Pelikán
Zdroj: Archív M.C. Pelikán
19. JUN 2023

Mimi, o tebe je známe nielen to, že cestuješ po svete, ale aj aktívne beháš, si dokonca súčasťou našej Supershape Bežeckej výzvy. Ako si sa dostala k behu?

Nikdy som si nemyslela, že budem behať. Pre mňa bolo odbehnúť aj dvesto metrov v škole ako za trest. (smiech) Inak, ja som všeobecne taký antišportový typ. Zmenilo sa to, keď som bola tínedžerka, v tom čase ma začali baviť aerobiky a posilka, tancovala som, dokonca som chodila na tanečnú základnú školu. Neskôr som sa vďaka mojej práci zúčastnila bežeckej súťaže, ktorú som horko-ťažko odbehla, no odvtedy som začala sem tam beh trénovať. Dokonca ma beh začal baviť! Páčila sa mi tá atmosféra, páčilo sa mi byť súčasťou nejakej komunity. Nikdy som nerobila kolektívny šport, ale beh sa mi fakt zapáčil!

Nikdy som si nemyslela, že budem behať. Pre mňa bolo odbehnúť aj dvesto metrov v škole ako za trest. 

Čo sa ti na behu páči najviac? Čím si ťa získal?

Tým, že viem byť sama so sebou. Pustím si hudbu, môžem premýšľať, dokážem sa zlepšovať... Zlepšila som si kondičku a teším sa aj z endorfínov, ktoré sa mi vďaka behu vyplavujú. Aj preto som začala aktívne behať.

Prečítajte si aj: Spaľuje tuky a čistí hlavu: Všetko, čo by ste mali vedieť o behu

Z „nebežkyne“ si sa postupne vypracovala až tak, že beháš preteky v rôznych krajinách sveta. Si nádejou pre všetkých, ktorí to myslia s behom vážne.

Dá sa to! Začínala som behom na 4 km, nasledovali rôzne desiatky, až kým som sa neprepracovala k polmaratónu. Prvý som zabehla v Singapure, druhý na Bali a tretí som zabehla na Slovensku s časom 1 hodina 59 minút.

Sledovala si si čas, aby si docielila to, čo si si zaumienila – a to čas pod 2 hodiny?

Áno! Držala som sa jedného vlajkonosiča, ktorý bežal výsledný čas 2 hodiny – a až do cieľa som ho nepustila! (smiech) Počas toho som mala, samozrejme, aj krízy – ale našťastie som na trati stretla pána, ktorý ma povzbudzoval a „dotlačil“ ma až na koniec. Keď som prišla do cieľa, rozplakala som sa od šťastia. Práve vtedy, keď si myslíte, že niečo nedáte, tak to dáte. A niekoľkonásobne! (smiech!)

Mimi Candi Pelikán

Čo robiť, keď počas behu príde kríza? Tí, čo behávajú, vedia, že tá kríza obvykle príde...

Podľa mňa je to stále v hlave. Keď sa to človek naučí regulovať, rozdeliť si tie časy, tak už vie s krízou narábať. Je veľmi dobré mať sparing partnera, s ktorým sa budete navzájom ťahať. Aj v tom je skvelá Bežecká výzva, ktorá spája rovnako naladených ľudí motivujúcich sa navzájom. Tiež milujem rôzne aplikácie a vymoženosti, ktoré ponúkajú –  dokážete sa nimi povzbudzovať k výkonu.

Je veľmi dobré mať bežeckého partnera, s ktorým sa navzájom ťaháte. Aj v tom je skvelá Bežecká výzva!

Vedieš si aj nejakú tabuľku behov, ktorú dodržiavaš každý mesiac?

Pri ideálnom tréningovom nastavení odbehnem minimálne 100 kilometrov mesačne.

Prečítate si aj: Mimi Candi Pelikán: Vzdať sa kávy a cukru pri reštarte bolo veľmi ťažké

Ako sa podľa teba dá začať behať? Stretla som sa už aj s tým, že človek beh neobľubuje, no neskôr mu prepadne...

Myslím si, že do behu musí človek aj dospieť. Je to podobne ako s olivami. Najskôr ich mnoho ľudí neznáša, no nakoniec im v určitom veku zachutia. (smiech)

Mimi Candi Pelikán

Ako vyzerá tvoja príprava napríklad na polmaratón? Sú to desiatky a desiatky kilometrov behu?

Hovorí sa, že polmaratón v pohode zabehneš, keď máš natrénovanú desiatku. Môj gól je behať trikrát týždenne 10 kilometrov. Oveľa lepšie sa mi beháva v zime, v teple ma to až tak nebaví. Keď je okolo 5 stupňov, to sú pre mňa ideálne podmienky na beh, vtedy dokážem zabehnúť v dobrom tempe aj dlhšie vzdialenosti.

To, ako behať správne a natrénovať na rôzne vzdialenosti, vás naučíme v našej Supershape Bežeckej výzve, ktorej súčasťou je aj Mimi Candi Pelikán. Vďaka vedeným tréningovým plánom vám ukážeme ako behať tak, aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu!

Banner_Bezecka Vyzva 2023_640x640.jpg

Zdroj: https://www.instagram.com/mimipelikan/


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Influencerka Mimi Candi Pelikán: Baví ma byť súčasťou bežeckej komunity

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.