Kedy sa už pri behu výsledky nedostavia?
Problém so spaľovaním tukov má väčšia časť bežcov, ktorí využívajú beh ako prostriedok na chudnutie. Síce určitú dobu chudnú, ale potom sa zrazu spaľovanie tukov zastaví a začnú skôr priberať.
Čím je zastavenie spaľovania tukov spôsobené
Najčastejšie je to spôsobené tým, že behávate tempom, ktoré nie je pre vás maximálne a ani vychádzkové. Ak sa už behu venujete nejaký ten mesiac, váš metabolizmus sa prispôsobí spaľovaniu tukov počas zaťaženia. Dlhodobým tréningom sa telo síce vie naučiť využívať tuky aj pri vyššom zaťažení. Problém je však v tom, že čím intenzívnejšie bežíte, tým viac sacharidov spálite. Preto máte po tréningu zvýšenú chuť na sladké.
Odporúčame prečítať: Ako behať, keď chcem schudnúť?
Ako teda zabezpečiť pokračovanie spaľovania tukov?
- Spomaľte rýchlosť vášho behu, čím ušetríte množstvo glukózy, a teda aj znížite chuť na sladké.
- Vo vašom jedálničku by nemali chýbať polysacharidy (ryža, zemiaky, obilniny). Pretože ich vynechávaním sa opäť zvyšuje chuť na sladké (jednoduché sacharidy).
- Behanie vykonávajte formou HIIT alebo formou tabaty.
Behanie pomocou HIIT
Ide o veľmi dobrý typ tréningu, pri ktorom sa striedajú krátke intervaly vo vysokej intenzite s krátkym odpočinkom, alebo s intervalmi v nízkej intenzite. Pri behaní to vyzerá nasledovne: 100 metrov šprintu a následne 300 metrov vyklusávania. Tieto intervaly sa opakujú po dobu 20 minút.
Odporúčame prečítať: HIIT - efektívny tréning pre každého
Behanie pomocou tabaty
Je to podobný štýl tréningu ako HIIT, ale cieľom je v tomto prípade vydržať v maximálnom zaťažení určitú dobu a následne určitú dobu oddychovať. Najlepšia forma je 20 sekúnd maximálneho možného šľapania na mieste a následne 10 sekúnd oddychu. Toto opakovať v cykloch po dobu 4 minúty.
Uvedené tipy by vám mali pomôcť znovu naštartovať spaľovanie tukov, a teda aj zníženie telesnej hmotnosti. Nech už cvičíte preto, aby ste boli v kondícii alebo je to iba súčasť vášho redukčného plánu, je vždy veľmi dôležité aj zdravé stravovanie.