Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Strečing pre lepší spánok po behu + 5 tipov na odpočinok, ktoré oceníte

Redakcia

Plnohodnotný spánok je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie – či už beháte alebo nie. Ako si dopriať kvalitný odpočinok potrebný pre vaše napredovanie a celkový progres?

strečing po behu
Zdroj: AdobeStock
22. JUN 2023

Dajte zbohom zlému spánku! Spánok priamo súvisí s fyzickou, duševnou a emocionálnou pohodou, je jedným zo základných pilierov vášho celkového zdravia. Rovnako tak ako dobrý spánok zlepší vašu náladu, produktivitu, podporí chudnutie a zlepší obranyschopnosť organizmu, zlý spánok môže spôsobiť pravý opak. Dokáže spomaliť vaše napredovanie, zvýšiť chuť na sladké a nezdravé jedlo. Viaceré štúdie hovoria o tom, že málo spánku má priamy vplyv na nárast viscerálneho tuku. Je dôležité si dať na kvalitnom spánku záležať. Nie je to až také ťažké ako by ste si mohli myslieť! Doprajte si po behu a fyzickej aktivite kvalitný strečing, ktorý pretiahne a uvoľní vaše svaly.

Strečing, ktorý uvoľní napätie svalov (nielen po behu)

Ak robíte všetko v rámci zdravej životosprávy správne, no nevidíte na sebe výsledky, mali by ste skontrolovať svoje spánkové návyky! Skúste niekoľko trikov na kvalitnejší spánok.

1. Vypnite – doslova!

Ak ste do noci na telefóne alebo počítači či televízore, nedivte sa, že máte zlý spánok. Modré svetlo vyžarované z obrazoviek narúša vaše vnútorné hodiny tým, že potláča uvoľňovanie melatonínu a zvyšuje pocity bdelosti, čím sťažuje zaspávanie. Minimálne dve hodiny pred spánkom si dajte od obrazoviek pauzu. Vezmite si radšej knihu!

2. Choďte spať s čistou hlavou

Aby ste si skutočne oddýchli, mali by ste ísť do postele bez ťažkých myšlienok. Pripravte si vždy veci na ďalší deň ešte večer predtým. Zaručene si oddýchnete lepšie. 

Prečítajte si aj: Spaľuje tuky a čistí hlavu: Všetko, čo by ste mali vedieť o behu

3. Meditujte

Chvíľa pre seba je užitočná v ktorúkoľvek hodinu. Dokáže zmierniť stres, vyčistiť vašu myseľ a navodiť pocit pokoja.

4. Uvoľnite sa čajmi a olejmi

Keď hovoríme o prirodzených spôsoboch ako podporiť pokojný nočný spánok, skúste popíjať upokojujúci bylinkový čaj. Podobne ako difúzovanie esenciálnych olejov, popíjanie určitých bylinných čajových zmesí vám pomôže zaspať. Z čajov stavte na valeriánu lekársku alebo harmanček, z olejov sú osvedčenou klasikou levanduľa, kadidlo, santalové drevo a bergamot.

5. Dbajte na teplotu a tmu

Na spánok fungujú chlad a tma. Najlepším prostredím na spanie sú tmavé, chladné priestory. Už aj minimálne množstvo svetla narúša produkciu melatonínu a narúša váš spánkový cyklus! Noste masku na spanie alebo vyskúšajte zatemňovacie závesy. Kvalita spánku je extrémne dôležitá, preto si stanovte ako jeden zo svojich cieľov kvalitný odpočinok. Po fyzickej aktivite ale aj mimo nej je spánok kľúčovým faktorom vášho progresu.

Beháte a chceli by ste sa zlepšiť, osvojiť si návyky, ktoré vám pomôžu napredovať? Pridajte sa k nám do Supershape Bežeckej výzvy, kde vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!

Banner_Bezecka Vyzva 2023_640x640.jpg


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Strečing pre lepší spánok po behu + 5 tipov na odpočinok, ktoré oceníte

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.