VIDEO: Ako začať behať - radí bežecký tréner
Beh je skvelý spôsob, ako sa dostať do kondície, udržiavať telo zdravé a dopriať oddych aj pre myseľ. Nie je sa čo čudovať, že sa mu venujú milióny ľudí po celom svete. Premýšľate, že by ste sa k nim pridali aj vy? Potom sa možno pýtate samých seba, kde vlastne začať...
Prečo vlastne behať?
„Túto otázku sa pýta veľa ľudí,“ hovorí bežecký tréner Ján Dömény alias #coachjanci. „Odpoveď je veľmi jednoduchá – pre seba. Beh je prirodzená aktivita, ktorá je prospešná pre telo tým, že naštartuje metabolizmus, telo sa stane odolnejším a zaťažíte ho v trochu iných sférach.“
Pravidelné behanie vám pomôže zlepšiť imunitný systém a boj vášho tela s chorobami. Je dokázané, že znižuje riziko srdcových chorôb a pomáha telu regulovať hladinu cukru a inzulínov. Zároveň posilní vaše svaly, kosti a zlepší vašu kondíciu. Okrem fyzických benefitov vám ale pomôže aj po psychickej stránke.
„Beh slúži aj ako taký ventil na vyvetranie hlavy. Každý pozná, keď príde domov po náročnom dní v práci a potrebuje chvíľu kľudu. Vybehne von, venuje sa samému sebe a vyčistí si hlavu. Domov potom príde zregenerovaný,“ hovorí Coach Janci.
Najdôležitejší je prvý krok
Ak chcete začať behať, jednoducho to urobte! Zo začiatku sa nezaťažujte zložitými tréningovými plánmi, ani sa nesnažte pokoriť čo najlepší čas. Jednoducho vybehnite von a spoznávajte možnosti vášho tela. Postupne sa môžete začať venovať tomu, aký druh behu vás baví viac, aký tréningový plán si zvoliť a kam to s behom chcete dotiahnuť.
Pre začiatok by malo byť vašim hlavným cieľom zostať motivovaný. Pretože zatiaľ čo najdôležitejší je prvý krok, najťažšie je pri behu vydržať. Snažte sa behať tak, aby vás to čo najviac bavilo. Zvoľte si miernejšie tempo, aby ste dokázali behať dlhšie a pustite si do uší vašu obľúbenú hudbu alebo podcast. Ak máte problém zostať motivovaný, prečítajte si náš článok, ako behať, aby vás to bavilo.
Kedy v rámci dňa behať?
Každému môže vyhovovať behanie v inom čase. Záleží to od vášho časového harmonogramu v rámci dňa a toho, či ste skôr ranné vtáča alebo nočná sova. Coach Janci napríklad preferuje behanie ráno: „Telo je ráno odolnejšie a má viac energie. S pribúdajúcim časom sa telo unavuje. Niekedy je psychická únava po ťažkom dni pre telo náročnejšia, ako keby ste si privstali a behali ráno.“
Ak sa rozhodnete behať večer, treba si dať pozor na to, koľko ste toho zjedli. Beh na plný žalúdok nie je príjemný a môže vás kvôli tomu pichať v boku. Skúste si sami odsledovať, ako dlho by ste nemali pred aktivitou jesť, aby sa vám behalo ideálne. Myslite na to, že tréning má vplyv aj na spánok. Ak pôjdete do postele tesne po behaní, vaše telo bude stále naštartované a budete mať problém zaspať.
A čo na to potrebujem?
Na behu je krásne to, že naň nepotrebujete žiadnu špeciálnu výbavu. Stačí vám športové oblečenie, tenisky a vybehnúť pred dom. O tom, ako sa správne obliecť a obuť na beh nám Coach Janci vysvetlil v našom predchádzajúcom článku.
Ak beháte vo vyšších teplotách, je dobré myslieť aj na pitný režim a zobrať si so sebou vodu. „Na jar si nepotrebujete dávať veľký pozor na pitný režim. Pohybovú aktivitu, ktorá trvá 20, 30, 40 minút vydržíte aj bez pitného režimu. Keď ale teplota stúpa, musíme myslieť aj na hydratáciu organizmu.“
Na behanie vám stačí malá fľaška vody, ktorú môžete držať v ruke alebo si ju zavesiť na bežecký opasok. V priebehu aktivity môžete dopĺňať tekutiny v malých dúškoch. Je to lepšie ako vypiť celú fľašu, pretože potom vám bude voda „žblnkať“ v bruchu a budete mať ťažký žalúdok. „Ja to robím tak, že si vodu nalejem do ruky, obtriem ústa a úplne mi to stačí,“ radí Ján Dömény.
Chcete behať tak, aby ste videli výsledky a beh vás bavil? Zapojte sa do BEŽECKEJ VÝZVY, pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. V BEŽECKEJ VÝZVE vás povedieme krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Kliknite na www.bezeckavyzva.sk a pripojte sa k nám ešte dnes!