Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Viete sa obliecť na beh? Osvojte si 3 zásady bežeckého trénera

Redakcia

Neexistuje zlé počasie na beh, existuje len zlé oblečenie! Behať sa dá aj keď je mínus, prší alebo praží slnko. Nenechajte sa odradiť a naučte sa obliekať tak, aby sa vám dobre behalo. Poradí vám bežecký tréner Ján Dömény.

beh
Zdroj: AdobeStock
29. JUN 2023

Behať sa dá za každého počasia, v každom ročnom období – stačí vedieť ako na to! Ak sa budete pri obliekaní držať rád skúseného bežeckého trénera Jána Döményho, beh vám pôjde ľahko.

1. Oblečte si funkčné oblečenie, nie bavlnu

Idete behať? Neobliekajte si bavlnené kúsky, ktoré nasajú pot ako špongia. Vhodné je funkčné oblečenie, ktoré perfektne absorbuje pot, ideálne sú zvršky, ktoré ho dokážu odviesť smerom od pokožky. S mokrým tričkom by sa vám behalo veľmi zle, v chladných mesiacoch by ste riskovali aj prechladnutie.

2. Vrstvenie je základ

Pri každom športe platí zásada vrstvenia. V praxi to znamená, že si neoblečiete jednu teplú bundu ale niekoľko tenších vrstiev, ktoré môžete v prípade potreby zhodiť. To, koľko vrstiev by ste mali mať, sa odvíja od ročného obdobia, teplôt aj organizmu.

3. Menej je viac

Aj keď je vonku zima, mali by ste rátať s tým, že behom aktivity sa telo zahreje, takže vám veľa vrstiev bude skôr prekážať. „Z pohľadu bežca je kritických prvých 5 – 10 minút aktivity, kým sa telo zahreje. Prirodzená termoregulácia si potom so všetkým poradí,“ vysvetľuje Ján Dömény a jedným dychom dodáva: „Keď si vyberáte oblečenie na beh, vždy zvoľte o jednu vrstvu menej, ako máte pocit, že potrebujete.“

Prečítajte si aj: Spaľuje tuky a čistí hlavu: Všetko, čo by ste mali vedieť o behu

Aké ročné obdobie, toľko vrstiev

V lete potrebujete len 1 vrstvu

V lete beháme „naľahko“. Inak povedané, na beh vám bude stačiť jedna vrstva oblečenia. Ideálne sú krátke nohavice a športové tričko či tielko. „Skvelým doplnkom počas teplých dní je aj čelenka, ktorá nasáva vlhkosť. Pot vám potom nebude stekať do tváre. Dôležité je chrániť si oči, takže si na beh môžete zobrať okuliare,“ radí bežecký tréner.

Jar alebo jeseň vyžaduje 2 vrstvy

Počasie v týchto prechodných obdobiach kolíše a dokáže tiež poriadne prekvapiť. Riaďte sa vždy teplotou. Ak je vonku 5-10 stupňov, stavte na šortky, tričko a hrejivú mikinu. Ak je teplejšie, vezmite si tenkú mikinu.  

V zime si oblečte 3 vrstvy

Behať môžete aj keď je pod nulou, vždy si však obliekajte termo oblečenie, ktoré plní hrejivú funkciu a odvádza z tela pot. Oblečte si tri vrstvy, kompresné nohavice na behanie a službu vám urobia aj krátke funkčné nohavice. Ochrana krku, čiapka a rukavice by vám taktiež nemali chýbať. Jedna rada na záver? „Behá sa po celý rok, preto vrstvy z predchádzajúcich období doplňte podľa potreby o vetrovku. Tá vás ochráni pred poveternostnými podmienkami ako dážď, sneh, voda či vietor,“ odporúča skúsený bežec Ján Dömény.

Pridajte sa k nám do Supershape Bežeckej výzvy, kde vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!

Bežecká výzva 2023


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Viete sa obliecť na beh? Osvojte si 3 zásady bežeckého trénera

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.