Viete sa pred behom správne rozvičiť?
Rozvička je pred behom mimoriadne dôležitá, ovplyvňuje vo veľkej miere samotný výkon i celkový zážitok z tréningu. Je dôležitá aj kvôli prevencii zranení a minimalizovaní úrazov, preto by mala byť pre každého bežca samozrejmosťou.
Dôležitosť strečingu pred a po behu si mnohí z nás uvedomujú a rozcvička je súčasťou bežeckého tréningu. Mnohým však stále uniká význam bežeckej abecedy, ktorá by mala byť zaradená do tréningovej rutiny hneď po úvodnom rozklusani a strečingu, ešte pred samotným behom. Poďme sa pozrieť, ako má vyzerať správna rozcvička a nižšie v článku sa povenujeme bežeckej abecede.
Ako na správnu rozcvičku pred behom?
Zaraďte do tréningu bežeckú abecedu
Ešte pred behom po úvodnom rozklusaní a strečingu, by ste však mali upriamiť pozornosť na bežeckú abecedu. Nie je to nič náročné. Ide o sériu cvikov, ktoré slúžia na komplexné rozhýbanie celého tela, najmä svalov, ktoré sú pri behu najviac namáhané. Tento druh strečingu prináša množstvo výhod a určite sa oplatí zaradiť ho do tréningovej rutiny. Podobne ako úvodné rozohriatie a strečing, aj bežecká abeceda zvyšuje výkonnosť, skracuje čas potrebný na regeneráciu a výrazne znižuje riziko zranení. To však nie je všetko. Ak budete bežeckej abecede venovať pravidelne a dôkladne, zlepší sa vaša bežecká technika, kondícia a koordinačné schopnosti.
Prečítajte si aj: Jedálniček bežca: Čo jesť pred, počas a po behu?
Ako začať? Najprv si doprajte aspoň 10-minútové rozklusanie, po ktorom nasleduje dynamický strečing trvajúci ideálne aspoň 5 minút. Po dôkladnom natiahnutí svalov nasleduje samotná bežecká abeceda, ktorá pozostáva z viacerých cvikov. Každý z nich by ste mali vykonávať aspoň jednu, ideálne až jednu a pol minúty. Po zvládnutí bežeckej abecedy budete pripravení vyraziť na beh s novou energiou.
Aké prvky obsahuje?
Nízky skipping – mali by ste pri ňom mať aktivovaný stred tela. Stačí vám týmto štýlom prejsť 20 metrov
Stredný skipping – koleno ide do výšky pravého uhla, vychádza sa z nízkeho skippingu
Predkopávanie – predkopávame nohu, ktorá je prepnutá v kolene, snažíme sa mať prepnuté špičky, aby sme nešli do záklonu
Zakopávanie – aktivuje predný stehenný sval, je potrebné ustrážiť si core, aby sme neboli v predklone
Odrazové cvičenie – pozeráme sa dopredu, dýchame, brucho je aktivované, robíme klasické odrazy
Kolaterálne poskoky – úskokmi do strany aktivujeme bočné brušné svaly
Pridajte sa k nám do Supershape Bežeckej výzvy, kde vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!