Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Beh namiesto antidepresív: 5 benefitov, ktoré vám výrazne zlepšia život

Redakcia

Vedeli ste, že fyzická aktivita mimoriadne prospešná pre zlepšenie príznakov depresie a úzkosti, dokonca podľa mnohých štúdií funguje rýchlejšie ako lieky? Začnite behať, bude sa vám ľahšie žiť. Čo všetko dokáže beh a celkovo pohyb vo vašom živote zlepšiť?

bežiaca žena
Zdroj: AdobeStock
26. JUN 2023

Prínos cvičenia pri depresii a úzkosti jednoznačne dokazujú viaceré štúdie. Podľa nich je fyzická aktivita nielen skvelá v rámci prevencie depresie a úzkosti, tiež je účinná pri zvládaní týchto stavov. Ak chcete zlepšiť svoje duševné zdravie, stavte na cvičenia vo vyššej intenzite, ktoré sú v tomto smere prínosnejšie. Avšak, v celkovom meradle sú prospešné všetky druhy fyzickej aktivity – ak milujete chôdzu – choďte, doprajte si jogu, plávanie alebo odporový tréning – je to na vás. Akýkoľvek pohyb vám urobí dobre! Fyzická aktivita je podľa odborného výskumu University of South Australia dokonca 1,5-krát účinnejšia ako liečebné poradenstvo či medikamentózna liečba na zvládanie depresie. Aj to je dôvodom prečo vo svojom živote urobiť dostatočný priestor na pohyb!

Prečítajte si aj: Spaľuje tuky a čistí hlavu: Všetko, čo by ste mali vedieť o behu

Behom proti depresii

Máme pre vás niekoľko benefitov behu, ktorými vám pomôže k lepšej psychike.

1. Zvýšenie hladiny endorfínov

Beh môže stimulovať uvoľňovanie endorfínov – chemických látok v mozgu, ktoré zlepšujú náladu a pocity šťastia, takže pôsobí ako prirodzené antidepresívum.

2. Zlepšenie spánku

Depresiu často sprevádzajú problémy so spánkom. Beh môže pomôcť regulovať spánkový cyklus a zlepšiť kvalitu spánku, čo má priaznivý vplyv na celkové duševné zdravie.

3. Zníženie úzkosti

Beh môže znižovať hladinu úzkosti a napätia. Počas behu sa uvoľňuje stres a dochádza k účinnému relaxu.

4. Zvýšenie sebadôvery

Beh napomáha budovaniu zdravého sebavedomia. Práve dosahovanie cieľov a zlepšovanie kondície môžu viesť k vytvoreniu pozitívneho obrazu o sebe.

5. Budovanie sociálnych kontaktov

Vďaka behu sa môžete stať súčasťou komunity rovnako naladených ľudí. Pravidelnými stretnutiami s inými ľuďmi si zlepšíte svoje sociálne kontakty. Práve tento sociálny aspekt behu dokáže zmierniť pocit izolácie, ktorý je často spojený s depresiou.

Prečítajte si aj: Influencerka Mimi Candi Pelikán: Baví ma byť súčasťou bežeckej komunity

Beh je váš čas pre seba

Stále váhate, či začať behať? Okrem desiatok ďalších benefitov vrátane zlepšenia fyzickej kondície a kardiovaskulárneho zdravia, chudnutia, posilnenia svalov, kostí a veľa ďalšieho, je behanie vynikajúcim spôsobom ako si vyčistiť myseľ a zamerať sa na seba. Beh je jednou z najjednoduchších a najprístupnejších foriem cvičenia, ktoré môžete robiť kdekoľvek a kedykoľvek, prináša mnoho benefitov pre vaše zdravie a pohodu.

Urobte niečo pre seba a zapojte sa do našej Supershape Bežeckej výzvy! V nej vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!

Banner_Bezecka Vyzva 2023_640x640.jpg

Zdroj: https://bjsm.bmj.com/content/early/2023/03/02/bjsports-2022-106195


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Beh namiesto antidepresív: 5 benefitov, ktoré vám výrazne zlepšia život

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.