Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Úspešná ex-fitneska Denisa Lipovská: Beh je pre mňa meditácia v pohybe

Barbora Volná

Dvojnásobná mama, naša bývalá špičková reprezentantka vo fitnes ovenčená mnohými medailami, stavila na beh a stala sa súčasťou našej Bežeckej výzvy. Čo pre ňu znamená tento druh pohybu a aké benefity jej prináša?

Denisa Lipovská
Zdroj: Archív D. Lipovskej
23. AUG 2023

Deniska, všetci ťa poznajú ako slovenskú úspešnú fitnesku. Čo ťa doviedlo k behu?

Áno, fitnes je dodnes moja absolútna vášeň. K behu som mala popravde veľmi negatívny vzťah. Celkovo, kardio ako také – či to bolo behanie na páse, bicykel, steper alebo čokoľvek iné, som ani počas mojej intenzívnej fitnes prípravy vôbec nerobila. Prirodzene mi išla váha dole len zo silových tréningov, a keď som nechcela strácať na svaloch, kardio som vlastne nemusela ale ani nemohla robiť. Ale dosť sa toho zmenilo odvtedy, a to najmä s vekom.

K behu som mala veľmi negatívny vzťah. Ani počas mojej intenzívnej fitnes prípravy som kardio nerobila. Ale dosť sa toho zmenilo odvtedy, a to najmä s vekom.

Prečítajte si aj: 7 benefitov silového tréningu pre ženy: Dvíhať činky sa oplatí!

Prehodnotila si pohyb ako taký? Udržuje ťa dnes vo forme aj spomínaný beh, ku ktorému si sa odhodlala?

Metabolizmus už v 40-tke funguje trošku inak. Behať začal môj manžel, behali aj kamošky... Navyše sme sa presťahovali do Stupavy a bývame v bežecky veľmi atraktívnom prostredí pod lesom, a tak som nejak už mesiac pred mojím oficiálne prvým behom premýšľala, či to proste nejdem skúsiť. Ale najmä som si chcela napraviť ten môj odpor k behu. Ako také znamenie na mňa odrazu vyskočila Bežecká výzva od Supershape. A bolo! Napísala som Janke (pozn. Janka Šimkovičová, zakladateľka Supershape), že to idem skúsiť, a že sa hlásim do Bežeckej výzvy. A to roztočilo šialený kolotoč, z ktorého mám už teraz extrémnu radosť. Je niekedy fakt super odovzdať sa spontánnosti a proste skúsiť niečo nové. Ja som môj prvý beh bežala v júni a tento týždeň bežím štafetový beh Od Tatier k Dunaju. Tak takto to ja mám... Proste pre niečo sa rozhodnem, nadchnem, a potom makám aby som dosiahla vytúžený cieľ. (smiech)

Prečítajte si aj: Dvojnásobná mama Nina Krnčok: Aj pri deťoch sa vždy dá nájsť čas na šport

Čo ti tento druh športu dáva? 

Našla som v ňom úžasný relax. Odkedy som mama dvoch detí, samota a ticho je niečo, čoho mám teraz v živote skutočne málo. Ono samota je niekedy veľmi prospešná, proste len byť sama so sebou v tichu, počúvať svoj dych a naozaj na nič nemyslieť. Pre mňa je beh aktuálne niečo ako meditácia v pohybe.

Denisa Lipovská

Každý šport je určitou formou oddychu a predstavuje čas pre seba. V čom je beh iný ako fitnes?

Vo všetkom. Fitnes je pre mňa skôr o sústredenom pohybe, dôraz dávam na kvalitu pohybu, vo fitku nikdy necvičím rýchlo, a ani sa nikam neponáhľam. V behu je to síce tiež o technike, no je tam viac voľnosti v tom pohybe a najmä je to predsa aj o rýchlosti. Vo fitku s váhami by sa cvičiť rýchlo určite nemalo. Ale najzásadnejší rozdiel je v tom, že keď sa rozhodneš ísť behať, proste len obuješ tenisky a ideš. Fitko je v tej logistike a v tom, čo človek potrebuje, trošku náročnejšie.

V behu som našla úžasný relax. Samota je niekedy veľmi prospešná, proste byť len sama so sebou, v tichu, počúvať svoj dych a na nič nemyslieť.

Niekto zvykne behávať ráno, niekto počas dňa, niekto nedá dopustiť na večerný beh. Kedy zvykneš behávať ty?

Nemám nejaký špecifický čas, skôr sa nastavujem podľa toho ako mám povinnosti, koľko mám v ten deň času, ale najmä sa vždy opýtam aj svojho tela, či je na to ready. Ono niekedy je treba sa porozprávať so svojím telom, či je na beh pripravené. Pri behaní sa môže veľmi rýchlo stať, že vaša myseľ akoby predbehne telo. Chcete ten výkon, chcete viac, chcete napredovať, ale ak sa na to telo necíti, veľmi rýchlo môže dôjsť k úrazu.

Prečítajte si aj: Moderátorka Lenka Debnárová: Dobehnúť do cieľa je neskutočný pocit!

Okrem toho, že počúvaš svoje telo, ideš aj podľa tréningov v našej Supershape Bežeckej výzve?

Popravde, bolo to pre mňa dôležité v úplnom úvode, aby som sa zorientovala v tom, ako si vlastne také bežecké tréningy nastavovať – na čo nezabudnúť, aké kompenzačné cvičenia si doplniť. Teraz už viac počúvam svoje telo, ktoré presne vie, čo zvládne. Ale myslím, že takýto inštinktívny prístup si môžem dovoliť len vďaka tomu, že vlastne skoro celý život športujem.

Denisa Lipovská

Je pre teba lepšie behať sama alebo v partii?

Sama. A je to pre mňa teraz skutočne to, čo potrebujem.

Vieme o tebe, že si súčasťou tímu bežiaceho preteky Od Tatier k Dunaju. Máš aj nejaký ďalší bežecký cieľ?

Zatiaľ je to práve beh Od Tatier k Dunaju. Nejaké ďalšie ciele si zatiaľ nedávam... Uvidíme čo prinesie život.

Skúste beh aj vy, možno mu prídete na chuť ako Denisa. Pridajte sa k nám do Supershape Bežeckej výzvy! V nej vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!

Banner_Bezecka Vyzva 2023_640x640.jpg


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Úspešná ex-fitneska Denisa Lipovská: Beh je pre mňa meditácia v pohybe

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.