5 tipov pre úspešný bežecký tréning priamo od odborníčky
Dali ste sa na beh alebo už aktívne beháte? Petra Pukalovičová, hlavná trénerka našej Bežeckej výzvy má pre vás niekoľko užitočných odporúčaní, vďaka ktorým bude pre vás beh jednoduchší a lepšie zvládnuteľný.
Ak chcete, aby vaše tréningy prebiehali hladko, je potrebné sa na ne dôkladne pripraviť. V praxi to znamená viacero vecí, tak si ich poďme pekne zhrnúť.
1. Časť pred aj po behu je dôležitá
Dôležitou súčasťou tréningu je počiatočné zahriatie formou rozcvičky, ktoré telo pripraví na zvýšenú fyzickú námahu a aktivitu, tiež ním predchádzate možným zraneniam. Čím intenzívnejší beh vás čaká, tým dlhšia a precíznejšia by mala byť vaša rozcvička. Po behu by ste mali poriadne vychladnúť, ponaťahovať sa a nenechať svaly stuhnúť. Skvelou pomôckou je aj masážny valec – roller, ktorý perfektne uvoľní svaly. Aktivuje svaly pred behom v rámci rozcvičky, taktiež vám pomôže po behu ako forma regenerácie.
2. Dynamiku je potrebné kompenzovať
Nepodceňujte kompenzačné tréningy, ktoré by ste mali zaraďovať do vášho tréningového plánu rovnako tak ako beh. Sú dôležité pri vyvažovaní záťaže vyvíjanej na organizmus a svalový aparát, keďže behom sa svaly skracujú a tvrdnú. Potrebné je nielen spaľovať kalórie, ale aj budovať svaly a posilňovať telo.
Prečítajte si aj: Trénerka Bežeckej výzvy Petra Pukalovičová: Beh tvaruje osobnosť a robí nás odolnejšími
3. Dostatočný pitný režim a vyvážené stravovanie sú nutnosťou
S behom súvisí aj zvýšený energetický výdaj, preto je potrebné navýšiť množstvo sacharidov a pridať druhú večeru. Strava bežca je dôležitá najmä preto, že ovplyvňuje tréning i samotnú regeneráciu. Vyvážený jedálniček je dôležitý aj preto, aby ste neschudli zo svalov a vládali ste trénovať. Výživový plán s pomerom 60-20-20 (60 % sacharidy, 20 % tuky, 20 % bielkoviny) poskytuje dobre vyvážený prístup správnym rozdelením všetkých makro nutrientov. Pitný režim je kľúčový pred, počas, aj po behu.
4. Dajte behu pravidelnosť
Na to, aby ste sa začali zlepšovať a beh vás bavil, k nemu – rovnako ako k ostatným športom – musíte pristupovať s určitou dávkou disciplíny a konzistentnosti z hľadiska frekvencie. Ak budete behať pravidelne, budete vnímať aj zlepšenie. Beh by mal byť postupný a konzistentný, postupne si môžete vzdialenosti predlžovať.
Prečítajte si aj: Premium členka Janka: Behať začala kvôli postave, dnes svojou premenou motivuje iných
5. Osvojte si správnu techniku
Práve cvičeniami dokážete skorigovať postoj, ktorý je pri technike zásadný. Pomôžu vám cvičenia zamerané na core a hornú časť tela. Dôležité sú aj kompenzačné cvičenia a silový tréning. Práca nôh je zásadná, dôležitý je došľap. Viac o správnej technike a prvkoch bežeckej abecedy si môžete prečítať v článku 4 najčastejšie bežecké chyby očami trénerky: Robíte ich aj vy?. Počas samotného behu sa usilujte zostať v aeróbnej fáze, v ktorej môžete pokojne dýchať a rozprávať zároveň. Ak si potrebujete dať pauzu, nesadajte si ale ostaňte v pohybe, taktiež nestojte na mieste.
Pre viac rád a užitočných informácií sa pridajte k nám do Supershape Bežeckej výzvy, kde vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!