5 pochúťok, ktoré dodajú bežcom energiu

Správne stravovanie je v živote každého človeka veľmi dôležité. Bez energie nevie telo pracovať.

5 pochúťok, ktoré dodajú bežcom energiu
28. SEP 2015

Ľudské telo potrebuje energiu nielen pri fyzickej aktivite, ale aj keď spí. Ešte dôležitejšie je jedlo pre športovcov, pre profesionálnych alebo aj rekreačných.

Zloženie stravy

Najdôležitejšie je, aby bola strava pestrá, a aby obsahovala všetky makroživiny a mikroživiny v správnom pomere. Pri rekreačnom behu nie je potrebné prijímať špeciálne doplnky stravy. Veľmi často však majú rekreační bežci problémy so svalovými kŕčmi. Je to spôsobené nedostatkom sodíka a horčíka, ktoré sa vylučujú potom. Sodík v strave nerobí problém, prijímame ho skôr nadbytočne. Oveľa väčší problém tvorí príjem horčíka. Nachádza sa napríklad v orechoch, ovsených vločkách, celozrnnom pečive alebo v šošovici. Nezabúdajte tiež na dostatočný príjem vody!

Načasovanie jedla pred behom

Do tréningu by ste nemali vstupovať s plným žalúdkom, mali by ste mať skôr mierny pocit hladu. Pred behom sa vyhnite ťažko stráviteľným jedlám.

Príklad jedál, ktoré dodajú telu energiu

Ovsené vločky

Vďaka vysokému obsahu sacharidov dokážu dodať telu poriadnu dávku energie. Majú nízky glykemický index (pomáhajú udržovať vyrovnanú hladinu cukru v krvi), takže energia sa uvoľňuje postupne dlhú dobu, čím vás chráni pred náhlym pocitom hladu. Vločky majú aj vysoký obsah železa a sú zdrojom esenciálnych aminokyselín. Posilňujú tiež imunitný systém a pôsobia priaznivo na centrálny nervový systém.

Banán

Banán obsahuje vysoký podiel horčíka, vlákniny a prírodných sacharidov. Práve vďaka prírodným sacharidom je ľahko stráviteľný. Preto dodá telu energiu okamžite, ale tiež eliminuje depresiu, chráni pred rakovinou obličiek, rednutím kostí a cukrovkou.

Šošovica

Obsahuje vysoký obsah železa, vďaka čomu je vhodnou potravinou bojujúcou proti vyčerpaniu a únave. Je tiež nízkokalorickou potravinou s malým obsahom tukov a vysokým obsahom bielkovín. Šošovicu je najlepšie prijímať v naklíčenej forme, pretože varením prichádza o veľa výživných látok. 

Horká čokoláda

Vďaka vysokému obsahu sacharidov je ideálnym zdrojom energie. Najdôležitejšou zložkou je kakao a kofeín, ktoré horká čokoláda obsahuje v pomerne vysokom množstve. Najlepším variantom je čokoláda s vysokým obsahom kakaa, to je minimálne nad 60 %.

Mandle          

Mandle sú bohaté na všetky prírodné živiny, ako napr. vápnik, horčík, fosfor, vitamíny B, mononenasýtené mastné kyseliny a polynenasýtené mastné kyseliny. Doporučená dávka je 30 g (približne jedna hrsť). Obsahujú aj 20 rôznych flavonoidov, ktoré chránia pred rozvojom kardiovaskulárnych chorôb.

Nedostatok energie budete cítiť hlavne pri fyzickej aktivite, pri ktorej dochádza k rýchlejšej strate energie. Dostatok energie je však dôležitý pre každého, preto siahnuť po zdravých potravinách, ktoré energiu dodajú rýchlo a efektívne, môže naozaj každý.

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Raňajky pre bežca 5-krát inak. inšpirujte sa!Raňajky pre bežca 5-krát inak. Inšpirujte sa!

Milujete jednoduché, chutné a zdravé jedlá na raňajky? Skúste to podľa našich receptov. 

 

Večera pre bežca 5x inak. inšpirácia pre pohodlnýchVečera pre bežca 5x inak. Inšpirácia pre pohodlných

Vrátili ste sa z behu a neviete, čo si pripraviť na večeru, aby ste dokonale zregenerovali svaly a nepribrali? 

 

Akou stravou vytvarovať brušné svaly?Akou stravou vytvarovať brušné svaly?

Túžite po pevnom a vytvarovanom bruchu?

 


Anketa

Prečo pravidelne cvičíte?

Chcem sa zbaviť prebytočných kíl.
Túžim mať vyformovanú postavu.
Šport mi pomáha ventilovať sa.
Chcem voľný čas tráviť zmysluplne.

Celkom hlasovalo: 699

Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 pochúťok, ktoré dodajú bežcom energiu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články

Štýl