Polenta: kedysi jedlo chudobných, dnes zdravá pochúťka

Polentu možno nazvať aj kukuričnou kašou v talianskom štýle. Výborná je nielen so syrom gorgonzola, ale aj ako príloha k mäsu či k zelenine.

Polenta: kedysi jedlo chudobných, dnes zdravá pochúťka
14. SEP 2015

V minulosti bola jedlom chudobných talianskych rodín, dnes sa podáva v každej dobrej talianskej reštaurácii. Kukuričnú kašu však poznajú aj v iných krajinách, ako napríklad Srbsko či Čierna Hora. Kvôli vyššej kalorickej hodnote a nie až tak výraznému nutričnému profilu nie je síce stvorená na dennodennú konzumáciu, ale je výborným spestrením jedálnička a s troškou fantázie z nej možno vykúzliť fantastické pokrmy. Je dobrou obmenou napríklad ovsených vločiek na raňajky, pretože zasýti.  Okrem toho je bez lepku, čiže vhodná pre celiatikov.

Výživové hodnoty polenty

Podľa Amerického ministerstva poľnohospodárstva (US Department of Agriculture) sa v 100 gramoch varenej polenty nachádza približne 85 kalórií, malé množstvo tukov, asi 38 mg draslíka, 96 mg sodíka, 1,98 g bielkovín a  veľa sacharidov. Dennú odporúčanú dávku železa pokryje približne na 66 percent, vápnika na 3 percentá a vitamínu A na 12 percent. Nachádzajú sa v nej aj vitamíny skupiny B.

Ako si vybrať polentu?

Polenta, teda kukuričná kaša sa pripravuje z kukuričnej múky alebo krupice. Zoženiete ich už aj v bežných obchodoch. Vždy si však prečítajte etiketu, pretože môžu byť pripravené buď pomletím celých zŕn, alebo takých, z ktorých boli odstránené klíčky a otruby. Tie sú, samozrejme, neporovnateľne menej výživné. Ideálne je, ak je kukurica pestovaná v ekologickom poľnohospodárstve a šetrne sa spracováva, pretože aj spôsob pestovania a úpravy ovplyvňuje kvalitu výsledného produktu. Otvorenú múku (krupicu) dajte do sklenej nádoby na tmavé miesto a skonzumujte ho čo najskôr, pretože rýchlo zhorkne.

Ako sa pripravuje polenta v Taliansku?

Keďže bola kedysi polenta jedlom chudobných, na jej prípravu vám stačia tri ingrediencie: kukuričná múka (krupica), voda a soľ. Múka býva zvyčajne horká, a preto je potrebné ju vopred spariť. Následne sa nasype 250 g kukuričnej múky do litra vriacej vody, ktorú sme predtým osolili. Polentu treba variť na miernom ohni a poriadne miešať. Pozor, prská a veľmi ľahko sa pripáli. Hotová je vtedy, keď sa voda vyparí.

S instantnou polentou je to ľahšie

Na trhu nájdete aj instantné kukuričné kaše, ktoré sú jednoduché na prípravu. Zvyčajne ich stačí rozmiešať vo vode, živočíšnom alebo rastlinnom mlieku a dochutiť škoricou, ovocím či orechmi.

Odporúčame: Alnatura kukuričná krupica polenta BIO, 500 g, kukurica na výrobu tejto polenty pochádza z biologického poľnohospodárstva. Jej jemným zomletím v nej zostávajú zachované všetky cenné zložky. Polenta sa pripravuje v tradičnej talianskej kuchyni ako pikantné hlavné jedlo alebo ako chutná príloha. Rovnako je vhodná aj na výrobu jemných sladkých jedál. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm polenta

Ďalšie tipy na použitie polenty

Polentu možno pripraviť ako hlavné jedlo. V sladkej verzii výborne chutí na raňajky. Pripravujú sa z nej aj chlieb, pečivo, cestoviny, placky či lahodné koláče. Pridáva sa do omáčok a dokonca ju možno aj grilovať. Lahôdkou je v kombinácii s pikantnými syrmi.

Zdroj: http://www.whatscooking.fns.usda.gov/recipes/supplemental-nutrition-assistance-program-snap/polenta-pepper-and-cheese
Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Polenta s cviklou, pecorinom a orechmiPolenta s cviklou, pecorinom a orechmi

Polenta je obľúbená najmä na severe Talianska a v štátoch bývalej Juhoslávie. 

 

Polenta zapekaná s ružičkovým kelom a hríbmiPolenta zapekaná s ružičkovým kelom a hríbmi

Polenta je sýta kukuričná kaša, rozšírená hlavne v Taliansku a veľmi chutná, v kombinácii s kyslým mliekom.

 

 

Torta z polenty s višňamiTorta z polenty s višňami

Je nás veľa, ktorí máme potravinovú intoleranciu na lepok a aj tých, ktorí majú alergiu.


Anketa

Ako a kde najčastejšie cvičíte?

Sám doma.
Sám alebo s kamarátmi vo fitcentre.
Sám pod vedením trénera.
Uprednostňujem skupinové cvičenia pod vedením inštruktora.
Využívam služby virtuálneho trénera.
Je to rôzne podľa toho, na čo mám práve chuť.

Celkom hlasovalo: 935

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Polenta: kedysi jedlo chudobných, dnes zdravá pochúťka

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články

Štýl