TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Ako pomáha joga bežcom?

Nikola Danišová

Užívajte si beh intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým a cíťte sa po ňom ešte lepšie. Zapojte k behu jogu a spoznajte skutočnú harmóniu pohybu.    

 

Ako joga pomáha bežcom
7. AUG 2015

Dýchanie je pri behu veľmi dôležité. Okrem toho, že ovplyvňuje bežecký výkon, má vplyv aj na naše zdravie. Jogové dýchanie, teda pránajáma, nás vďaka presne zameraným cvičeniam naučí  využívať celú kapacitu pľúc a dýchať nosom, čo nám pri behu značne napomôže. Pri  nosnom dýchaní sa môžeme vyhnúť prechladnutiu, pretože pri nižších teplotách studený vzduch neprúdi priamo do hrdla či k mandliam. Zvýšená kapacita pľúc nám zasa pomôže pri výdrži a zvyšovaní osobných rekordov.

Základný dychový cvik pre bežcov: plný jogový dych  

Počas tohto cviku sa snažíme o to, aby sme pri dýchaní čo najviac využili kapacitu pľúc .To je pre každého športovca, no najmä bežca, veľmi dôležité. Poloha tádasána (hora), je jednou z východiskových polôh jogy a cvičia sa v nej takmer všetky dychové cvičenia. Tádasánu docielite tak, že sa vzpriamene postavíte nohami čo najbližšie k sebe. Váhu tela rovnomerne rozložíte medzi prsty a päty a vytiahnete vnútornú stranu členka, čím spevníte vnútornú klenbu chodidla. Potom pomaly vytiahnite stred hrudnej kosti a lopatky čo najviac vtlačte. Brada je rovnomerne so zemou. Ruky majte položené voľne vedľa tela, alebo ich môžete spojiť pred hrudníkom ako pri modlitbe.

pozícia hora

Takto by ste mali vydržať 1-5 minút, počas ktorých sa snažíte správne dýchať a využiť celú kapacitu pľúc. Začínate hlbokým nádychom do brucha aj hrudníka a snažíte sa nadýchnuť čo najviac. Potom zhlboka vydýchnite, pričom sa snažte, aby bol výdych aspoň taký dlhý ako nádych. Postupne môžete pridávať na obtiažnosti a predlžovať fázu nadýchnutia, alebo medzi nádychom a výdychom zadržať dych.

Nohy a chodidlá sú pre bežcov zlatým dnom       

Nosenie nepohodlných a nekvalitných topánok a topánok s vysokým podpätkom je častou príčinou deformácie chodidiel. Nielenže nám nesprávne tvarovaná klenba môže spôsobiť mnoho zdravotných problémov, ale v pokročilom štádiu deformácie nám okrem bolesti môže prekážať v pohybe. Pomocou jogových cvičení vieme precvičovať klenbu na nohe a aj chodidlá, vďaka čomu potom dokážeme byť pri behu rýchlejší. Ak už deformáciu chodidla máme, vieme ju pomocou jogy zmierniť.

Flexibilita, rýchlejšia regenerácia a lepší bežecký výkon

Okrem chodidiel sú pri behu zaťažované aj svaly nôh, chrbta a sedací sval. Cvičenie jogy môže priniesť bežcovi nový pohľad na svoje telo a pochopiť ho, čím mu umožňuje lepšiu prácu s ním. Pri cvičení jogy sa napravujú svalové dysbalancie, ktoré môžu byť spôsobené intenzívnym bežeckým tréningom.

Zacvičte si s nami niekoľko jogových cvikov, vďaka ktorým sa zlepšuje flexibilita, stabilita tela a postavenie kĺbov, čím sa vám otvoria pri tréningoch nové možnosti. Budujeme vytrvalosť, máme viac pod kontrolou svoje telo, aj pohyby a najmä skracujeme dobu potrebnú k regenerácii po tréningu.

Garudásana: orol  

Postavte sa vzpriamene a jednu nohu omotajte raz, alebo dvakrát okolo lýtka druhej nohy. Lakeť jednej ruky vložte do lakťovej jamky druhej ruky, zamotajte a urobte niekoľko nádychov. Táto poloha je zameraná na stabilitu tela a udržanie rovnováhy. V tejto pozícii stimulujeme uzliny lymfatického systému v trieslach a zvyšujeme flexibilitu v bedrových kĺboch, ramenách a svaloch v okolí lopatiek. Okrem toho posilňujeme členky a schopnosť sústrediť sa.

Trikónásana: trojuholník 

Rozkročte sa a oprite sa dlaňou o lýtko. Druhou rukou sa snažte akoby chytiť stropu. Táto pozícia slúži k popreťahovaniu hamstringov, bokov, otvoreniu hrudníku, ramien a posilneniu nôh.      

joga trojuholník

Paščimóttánásana: kliešte

Sadnite si na zem, dajte nohy k sebe, vystrite ich a snažte sa chytiť prstov na nohách. Táto poloha slúži k pretiahnutiu chrbtice a hamstringov. Takisto uvoľňuje sval hruškovitý: piriformins a veľký sedací sval, ktorý je bežcami často preťažovaný. 

joga kliešte

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Olit - energické cvičenie tretieho tisícročia sa na slovensku ešte necvičíOlit je energické cvičenie tretieho tisícročia. U nás sa ešte necvičí

Za cvičenie, ktoré buduje harmóniu medzi mysľou a telom, by sa nemuseli hanbiť ani starovekí Gréci. 

 

Flyboard: intenzívne formovanie tela a zlepšenie rovnováhyFlyboard. Intenzívne formovanie tela a zlepšovanie rovnováhy

Flyboard pochádza z Talianska od dizajnéra Gennara Brisonna a je to multifunkčný nástroj na cvičenie. 

 

Joga podľa temperamentu. ktorá je pre vás vhodná?Joga podľa temperamentu. Ktorá je pre vás vhodná?

Každý z nás je iný. To, čo cvičí váš známy alebo kamarát, vám sadnúť nemusí. 


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 290

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako pomáha joga bežcom?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články

Štýl