Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom.

Ako raňajkovať pred aeróbnym tréningom

Týždenne by sme sa mali venovať aspoň 150 minút rýchlej chôdzi, alebo 75 minút aktívnejšiemu kardio cvičeniu. Najedzte sa správne pred aeróbnym tréningom a zlepšíte tak jeho efektivitu.

Ako raňajkovať pred aeróbnym tréningom
5. JUN 2015

Telo v noci pracuje, obnovuje sa a míňa zásoby energie. Podľa stanoveného cieľa si môžeme zvoliť tri možnosti raňajok.

1. Ak chceme budovať silu, vytrvalosť či kondičku a tréning bude trvať viac ako 40 minút

Je dobré raňajkovať sacharidy s malým množstvom bielkovín, minimom tuku, minimom mliečnych produktov a minimom zeleniny. To znamená, že ráno si nedám orechy s jogurtom ani zeleninový šalát so syrom. Správny typ raňajok predstavuje napríklad plátok ražného či špaldového chleba s plátkom šunky (tuniakom vo vlastnej šťave a jedným vajíčkom), alebo vločky s ryžovým mliekom a proteínom, alebo proteínový nápoj s banánom a ryžovým mliekom.

  • takéto jedlo treba zjesť najmenej hodinu pred tréningom

2. Ak máme za cieľ rovnaké priority ako v bode 1, ale aeróbna aktivita bude trvať menej ako 40 minút

V tomto prípade stačí jedlo zložené najmä zo sacharidov. Raňajky by mali obsahovať 75-95 % sacharidov. Príklad: banán, ovsené vločky s ryžovým mliekom a medom, cornflake so sušenými hrozienkami a medom, ovsená tyčinka s ovocím, pomaranč, ošúpané jablko...

  • takýto typ raňajok by mal byť skonzumovaný približne 30 minút pred tréningom

3. Ak je cieľom chudnutie, môžeme telo vytrénovať na tréning nalačno

Bol robený 6-týždňový výskum, v ktorom sa porovnávalo, kedy ľudia najlepšie chudli. Ukázalo sa, že naozaj vyhrala skupina, ktorá cvičila nalačno a raňajkovala až po tréningu. Tvrdí to Karen Van Proeyen, Ph.D. Ľudia si týmto spôsobom dokonca zlepšujú citlivosť na inzulín, čo sa u iného typu stravovania nepreukázalo. Číselne to vychádza o 20 % viac spálených kalórií u ľudí, ktorí cvičia nalačno. Boli určité predpoklady na to, že ľudia, ktorí neraňajkujú a cvičia, budú mať väčšiu tendenciu si doplniť kalórie počas dňa. Výskum, vedený Dr. Emmou Stevenson a PhD. študentom Javierom Gonzalezom, tieto dohady vyvrátil.

Niekedy trvá istú dobu, kým si telo zvykne. Je to však najefektívnejší spôsob, ak chceme schudnúť a pomôcť si pritom kardiom. Rovnako efektívne je to pri silovom tréningu, ak ho používame ako nástroj na chudnutie. Dokonca je ešte omnoho účinnejší.

Nezabúdajte pri každom tréningu na dostatočné doplnenie tekutín. O pitný kvalitný pitný režim sa vám postará pramenitá voda Rajec. 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, sa tiež zaujímajú o:

Čo a kedy jesť pred behomČo a kedy jesť pred behom

 


Autor článku

Petra Kopecka

Ing. Petra Kopecká

Som certifikovaná výživová špecialistka a zakladateľka výživovej poradne - komplexná výživa. Komplexná výživa je pre každého, kto chce schudnúť ,udržať si hmotnosť, zvýšiť výkonnosť a pritom sa najesť dosýta, jesť skutočné jedlo a nie jeho náhrady. Vo výžive sa neustále vzdelávam už 7my rok a klientom prinášam najnovšie informácie o výžive, ktoré sú založené na vedecky podložených dôkazoch a overené v praxi.

http://www.komplexna-vyziva.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako raňajkovať pred aeróbnym tréningom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články

Štýl